View Single Post
  #117  
Vechi 04.11.2016, 15:13:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mosh_Neagu, vorbești frumos, încercând să vindeci pe neo-protestanți,
Nu stiu cat de "frumos" vorbesc, dar ma straduiesc sa nu supar prea tare. De vindecat, departe de a indrazni eu sa vindec pe cineva. Am dorit doar sa nu ne amagim si sa punem din naivitate semnul egal. Preotul ortodox, chiar si beat in sant, este inzestrat de Dumnezeu cu Har. Pentru pacatul si ratacirea lui, va plati cu Iadul, dar cei pe care i-a dezlegat si le-a dat Sf Impartasanie, sunt la fel de curati in fata lui Dumnezeu ca si cei impartasiti din mana unui mare episcop.
Celelalte comentarii sunt inutile, Emilian. Sfatul meu? As vrea sa intelegi ca modul tau de a propovadui credinta ortodoxa, ii face pe multi ortodocsi sa se sminteasca! Deci cu atat mai putin sa aduci vreun folos vreunui gata-ratacit! Tu nu vezi asta, dar toti ceilalti, vad si se cutremura. Toti, buni si rai, iti spun acelasi lucru: lasa-i pe ceilalti si ocupa-te de tine. Ia o pauza si fuga la Pateric , unde sa asculti cu multa luare aminte, fiindca te vei regasi in nenumaratele intamplari pline de duh, spuse acolo!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote