View Single Post
  #150  
Vechi 05.11.2016, 01:32:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cu ce aparatură ai făcut măsurătoarea, frate rătăcit "penticostal" ?

Toată viața o să rămân la 0,0001% smerenie și tot atât din fiecare virtute, și acelea nu vor fi ale mele, cum nici însumi trupul meu, nu-i al meu, cum spune versetul Scripturii, ci toate vor fi de la Dumnezeu, cele rele îngăduite, fiindcă le merit, iar cele bune, dăruite pentru a fi date în întregime, altora.

Iar dragostea mea cea dintâi, am primito la Sfântul Botez, când aveam 1 an, pe care-l mărturisesc spre iertarea, aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie.

De Hristos nu mă va despărți nicio erezie, nicio sectă, nicio ideologie, niciodată.

Sunt creștin. Singurii creștini de pe pământ mai sunt ortodocșii. Sunt ortodox. Sunt în Biserică. Biserica Ortodoxă.

Și chiar dacă va cădea Biserica în pan-erezia ereziilor, cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, chiar dacă o să fiu ultimul ortodox de pe fața pământului, de Ortodoxie nu mă las, din Biserică nu ies, chiar dacă eu o să fiu ultimul de pe pământ, ca și Sfântul Maxim Mărturisitorul.

Dacă o să se întâmple așa ceva, mă duc și-mi instalez un cort, pentru toată viața, lângă Catedrala Mântuirii Neamului și o să vorbesc acolo tuturor despre erezia ecumenismului în care (ar putea fi) căzută Biserica, nădăjduind în vindecare ierarhilor și-a bisericii, să redevină Biserica. Precedent avem în Biserică, să rămână un singur om, de ce nu s-ar repeta? Să ne fie frică? Nu. Să ne așteptăm? Doamne ferește, dar da, ne așteptăm... Doar că sper să nu se ajungă acolo, mai bine să mor de mii și milioane de ori, decât să cadă Biserica în vreo erezie.

Știu că sună nebunește, fiindcă majoritatății, le este frică să se ajungă acolo, ei nu cred că ar fi posibil, le e frică să nu fie diagnosticați de vreo boală psihică, le e frică să nu fie uciși, le e frică de răspunsuri, dar nu le mai prea e frică de Domnul... Mai ales când 99,9999999% vor fi în ecumenism, cum să fie altfel? Vor spune: uite, facem totul ca și înainte, doar că îl recunoaștem pe "papa", drept primul între egali. Și gata-i Biserica, e căzută-n erezie. Vor spune: nu știm noi cine se mântuie.

De parcă Biserica-i proastă, nu știe cine se mântuie și cine nu, când Noul Testament spune clar cine se mântuie și cine nu, dar ca un nebun pentru Hristos ce sunt, cum să ne temem de erezie? Cum să nu mărturisim pe Domnul înaintea oamenilor?

Iar tu dacă ești penticostal cu adevărat, îți doresc însănătoșire grabnică, altfel te așteaptă o veșnicie-n iad. Și nu știi ce-i iadul, altfel n-ai mai sta în nicio erezie.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 01:54:06.
Reply With Quote