View Single Post
  #6  
Vechi 27.01.2021, 23:00:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaelasas Vezi mesajul
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si sa ma scuzati pentru postarea lunga.
...............................
Incerc sa nu ii indeparte pe parintii mei, dar simt nevoia sa fug de ei pentru ca ma simt atat de judecata, criticata si neiubita.
...............................

Cum sa fac sa ma simt bine in viata mea, fara sa aiba legatura cu ei,cu viata lor care a fost, sa nu ii mai judec, sa ii accept, iubesc si respect asa cum sunt fara sa ma afecteze comportamentul lor?
Bine ai venit, Mihaela!
Pe langa problemele pe care ni le-ai povestit postarea nu e deloc lunga, insa mie imi arata ca ai o pregatire intelectuala care te ajuta sa iti schimbi pe baza de argumente o atitudine in folosul unui scop virtuos.

Am incercat sa selectionez chiar din mesajul tau ceea ce pare esential pentru scopul tau, scris chiar de tine, iar eu cred ca iti este la indemana ca viata ta sa o simti schimbata in bine.

33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In6,33)

Am afisat acest verset fiindca sfatul lui Iisus este sa ne schimbam noi optica pentru ca viata noastra sa se schimbe prin optica noastra schimbata, deoarece El, proorocii si apostolii Lui au murit de moarte violenta, dar fericiti cu totii. Chiar in cuvintele tale se gaseste schimbarea vietii tale si asta depinde numai de tine; nu degeaba ai venit aici, ci deoarece acul "busolei" tale te-a calauzit pe acest forum. De ce? Fiindca Iisus Hristos te iubeste si de la El vei primi tot ajutorul de care ai nevoie.

Pentru asta nu ajung 8 zile, sau 33, sau cateva luni, deoarece fericirea nu vine conditionat de zile, ci de atitudinea adoptata zi de zi si tot asa se poate pierde.
Pentru asta e nevoie sa incepi cu o spovada foarte serioasa pe care eu recomand s-o faci la o manastire la un calugar de renume impreuna cu toata familia ta(daca copiii sunt mai mari de 7 ani), caruia sa-i spui toate cate ai pe suflet (cum spunea si gpalama) si sa continuati cu o viata de crestini practicanti, care va va intari pe toti si iti va schimba si optica relatiei cu parintii, ajungand sa le tolerezi lor cu usurinta toate iesirile si amintirile si chiar si greselile viitoare. Eu te vad deja in aceasta postura in care le vei oferi copiilor tai o copilarie diferita de a ta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote