View Single Post
  #34  
Vechi 27.04.2012, 11:17:51
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Draga Robert,
Dumnezeu te accepta si te vrea si abia asteapta sa conversezi cu El. Cel mai bun mod de a face asta e in rugaciune si in gandurile inaltate spre El. Pentru Dumnezeu conteaza ce e in inima ta, dorinta adevarata de a scapa de lume si de a fi cu El. Esenta acestei cautari se afla in Ortodoxism, aici avem noi credinta apostolica de doua mii de ani.
Cat despre pacatele noastre, Sfantul Ieronim l-a intrebat pe Dumnezeu de Craciun ce poate sa-I aduca sa-I fie bineplacut. Dummezeu i-a spus ca ii vrea pacatele! Adu neputintele tale, pacatele tale si toata inima ta in fata Domnului si spune, Doamne miluieste-ma! Situatia pentru noi e inversa, noi nu il acceptam pe Dumnezeu cu toate rationalizarile noastre, toate asa zisele rezolvari pe care noi le cerem de la El.
Sfantul meu, caci eu sunt un pacatos cu pacate mai mari decat ale tale si stiu totusi ca Dumnezeu e cu mine si ma iubeste ca un puternic, e sa mergi la biserica, roaga-te, ia-ti un duhovnic bun si bland care sa te ghideze spre calea Imparatiei Domnului! Si roaga-te, roaga-te Maicii Domnului, Sfantului Nicolae, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou si tuturor sfintilor!
Daca ai vreo neclaritate, nelamurire sau orice gand ce vrei sa il impartasesti, eu si multi altii vom fi aici pentru tine! Sa nu crezi ca esti singur, niciodata nu suntem singuri! Sa nu crezi ca nu poti fi iertat, sa nu crezi ca Dumnezeu nu te vrea, El te vrea mai mult iti poti tu imagina, fa loc pentru El si va veni la tine!
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Ai dreptate, stiu ca intotdeauna ma invata ce trebuie, doar trebuie sa fiu atent, sa nu-mi ocup mintea cu lucruri fara valoare. Multumesc pentru sfaruri tuturor!
Reply With Quote