View Single Post
  #18  
Vechi 28.12.2012, 02:47:28
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit E bine sa subliniem ca...

E bine sa subliniem ca aceasta „Rugaminte” n-a circulat pe bloguri pe care se discuta cum se fac papanasii, nici pe e-mail-uri de genul (daca nu trimiti rugaciunea la 12 prieteni ti se va intampla o mare nenorocire, de ex. : nu stiu care mare actrita a ignorat un astfel de mesaj si a murit de cancer...etc.); nici pe biletele puse prin cutiile postale de pe la blocuri...

Aceasta „Rugaminte” a aparut in brosura “SFATUIRI DUHOVNICESTI - REPERE MORALE PENTRU O VIATA PRACTICA CRESTIN – ORTODOXA.” SCRISA DE ARHIM. IOACHIM PARVULESCU, Tiparita cu binecuvantarea I.P.S.Mitropolit Teofan al Olteniei, Sfanta Manastire Lainici, 2004.
Eu am cumparat-o de la Libraria Manastirii Negru-Voda, in 2006. (Pe vremea aceea libraria era chiar in cladirea internatului Seminarului Teologic).

Gasiti SFATUIRI DUHOVNICESTI – Repere morale pentru o viata practica crestin - ortodoxa, de Arhim. Ioachim Parvulescu, Sfanta Manastire Lainici 2004, si pe www.crestinortodox.ro , 09 Noiembrie 2006, Vizualizari: 19835.

Despre aceasta „Rugaminte” pe www.razbointrucuvat.ro/200 se spunea in 2007:
<< Dummenezu ne-a incercat si pe mine si pe sotia mea, la despartirea de parinti.
Atat spunem noi cei care nu avem copii:
Iti multumim Doamne pentru ca esti iubitor de oameni! Pentru ca ne-ai inteleptit,
precum spun acatistele Maicii Domnului, fiecare din ele.
Imi aduc aminte de acea rugaminte scrisa de parintele Rafail Noica, fiul reputatului filozof
Constantin Noica.
Exista un link pe situl bisericii noatre spre textul rugamintii ce apartine mult mai inteleptului fiu Rafail Noica!
M-a inteleptit acest text.>>
Dan Gheorghe Somnea, Restul articolului pe www.razbointrucuvat.ro/200 , 29 Oct 2007 la 23:15
Reply With Quote