Subiect: Cununie 2021
View Single Post
  #6  
Vechi 03.02.2020, 21:49:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sunt adeptul simplitatii . Si oameni la nunta chemati chiar cei apropiati, ma rog asta e parerea mea.
Just ce spui, eu am văzut și nunți cu sub 50 de persoane, dar localul tot era bun.

Există și săli pt 50 de persoane, cât și săli pt peste 150 de invitați, unele ansambluri de evenimente conțin mai multe săli incorporate.

Dacă ai alege un local care arată ca de anii 2000, poate ar merge niște cheltuieli aiurea pe decorare florală și a meselor, așa dacă localul arată bine, din start ai rezolvat și problema decorațiunilor.

Am auzit și de nunți la care nu făcea față generatorul de curent, a căzut clima în plină vară, s-au topit invitații, prăjiturile și tortul, n-a mai mers muzica, a fost o atmosferă mormântală în lipsa luminii, de aceea nu prea e bine la sală să se urmărească chilipiruri.

În altă parte unde mirii au rezolvat să poată aduce de acasă pui de țară într-o anumită limită cât permit normele sanitare pt ca să iasă supa mai bună și pt economie, s-a întâmplat ca bucătarii să le gătească prost un alt fel de mâncare.
Au urmărit alegerea localului în funcție de rezolvarea unui aspect și au dat de altul.

La un alt local, angajații localului au încercat să fure din mâncarea rămasă după nuntă și din energizante și băuturi, s-a certat mirele cu ei, poți pierde mai mult la ieftin.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da ai dreptate e mult mai corect cum este in Germania de exemplu unde ii chemi doar pe cei apropiati la nunta. Oricum nu mai e mare castig acum la nunti ca sau lacomit si restaurantele , stiu cazuri cand au ramas cu datorii nu mari dar au ramas.
Ba da se cam câștigă, depinde de nr de invitați și de profesiile mirilor și eventual ale socrilor care aduc invitați de prin preajma profesiei lor și mai depinde și ce forță financiară au vecinii,.
De obicei cei care lucrează în profesii liberale și sunt sociabili, merg și pe la alte nunți, sunt avantajați când trag linie pt că au și colegi cu dare de mână cât și vecini dacă s-au mutat într-un cartier premium.

Dacă nu vedeam sau nu auzeam de la persoane de încredere, nu credeam nici eu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote