View Single Post
  #6  
Vechi 12.07.2013, 17:42:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ortodoxia nu prea intelege ca mai sunt si alti luminatori inafara de ea,insa ea ii numeste diavoli.Ce e rau in ecumenism daca asa vreti sa-l numiti,eu prefer sa numesc o apropriere intr-e fii aceluiasi Creator.Ortodcsi sunt ca fii cei care stau mereu langa Tatal si ii privesc pe ceilalti ca [pe fiul ratacit,insa ei doar au imprersia ca stau laga Tatal....Chiar daca sunt student la teologie ortodoxa asa nu inseamna ca parerile mele sunt abateri.Doar expun lucrurioe asa cum sunt.
Pai, ori e Ortodoxie, ori nu e!
Tu cauta sa nu fii prea zelos cu ceea ce inveti pe acolo la ecumenism, caci nimanui nu-i pasa de sufletele noastre. Prin ecumenism, se urmareste sa fim toti o apa si-un pamant, o masa mai usor de condus. Cu o credinta ortodoxa puternica, se fac minuni, potrivnicii vazuti si nevazuti pot fi infranti. Cu o credinta calduta, cu dschideri, ii facem loc si necuratului in viata noastra, din ce in ce mai mult, pana uitam de tot ca Cineva S-a rastignit cu un rost pentru noi.

Desigur, nu dogma singura ne mantuieste. Pe langa dogma, sunt necesare atatea alte conditii pentru mantuire. Dar prima conditie e dogma. Dovada? Minunea de la Sfanta Inviere cand lumina divina a venit la ortodocsi. Daca lumina Sfantei Invieri nu te convinge ca gresesti, nici eu nu cred ca te pot convinge.
Reply With Quote