View Single Post
  #95  
Vechi 27.01.2016, 11:37:19
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Iertati, fratilor! Perintele Arsenie Boca a fost unic in Romania! A fost si este unic si pentru mine. Am citit Cararea Imparatiei foarte aproape dupa botezul meu.M-a marcat profund atat prin continut cat mai ales prin sentimentul apropierii de acest mare sfant, trimis al Domnului pentru poporul nostru.Atunci putina lume stia de Prislop.
" A venit la ai Sai, dar ai Sai nu l-au primit". Pe Domnul L-au acuzat ca scoate demonii cu Belzebut, ca este impostor si mai nou ca a fost casatorit cu Maria Magdalena.
„Tu ești Cel ce trebuie să vină, sau pe altul să așteptăm?“
4 Și Iisus, răspunzând, le-a zis: „Duceți-vă și spuneți-i lui Ioan cele ce auziți și vedeți:
5 orbii văd și șchiopii umblă, leproșii se curățesc și surzii aud, morții învie și săracilor li se binevestește;
6 și fericit este acela care nu se va poticni întru Mine“

De aceea, iată că Eu trimit la voi profeți și înțelepți și cărturari; dintre ei veți ucide și veți răstigni, dintre ei veți biciui în sinagogile voastre și-i veți prigoni din cetate'n cetate;
35 ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat ce s'a vărsat pe pământ, de la sângele dreptului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Berechia, pe care l-ați ucis între templu și altar.
36 Adevăr vă grăiesc, veni-vor acestea toate peste neamul acesta!
37 Ierusalime, Ierusalime, care-i omori pe profeți și-i ucizi cu pietre pe cei trimiși la tine, de câte ori am vrut să-i adun pe fiii tăi așa cum își adună cloșca puii sub aripi, dar voi n'ați vrut.
38 Iată, vi se lasă casa pustie!"

Oare nu invatam nimic din istoria acestui popor, desi iubit de Dumnezeu atat de chinuit din pricina necredintei lor?
Acum am descoperit ca in Rusia, cam in aceeasi perioada, a trait un copilas care a murit in 1993 si care avea exact aceleasi daruri ca si Parintele Arsenie. Este la fel de urat si de contestat de catre cler, dar poporul il venereaza.Acesti trimisi de sus au un singur scop : sa ne ajute pe noi trupeste si sufleteste, sunt probabili ultimii prooroci ai vremurilor din urma.
Sunt 2 filme cu cate 4 parti.Fiti atenti la numerotare.
https://www.youtube.com/watch?v=K4brBd_D7ks