View Single Post
  #5  
Vechi 19.06.2008, 20:46:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Si eu zic ca e pacat dar nu mi se pare drept.

Mi se pare mai iresponsabil sa faci 10 copii pe care nu poti sa-i hranesti si care stau in conditii mizere. Asta-i bataie de joc.
Apreciez mult sinceritatea ta, pentru ca la teorii suntem de neantrecut. Teoretic , da , folosirea prezervativului este pacat prin risipirea semintei si practicarea actului sexual, doar pentru placerea in sine, deviindu-l de la scopul lui pentru care a fost lasat. Ori in cazul de fata, denota slabiciune trupeasca, egoism, o atitudine impinsa spre desfrau. Lumeste vorbind si nasterea de prunci, neavand ulterior cum sa-i cresti in conditii normale , nu-i firesc si normal. Deci infranarea si discernamantul ar trebui sa fie frana la nesabuinta. Normal ca teoretic , lucrurile sunt simple, dar practic vorbind , foarte greu, mai ales acum , cand sexualitatea a explodat necontrolat, unde placerea trupeasca, pentru multi este mult mai presus , decat orice. Normal si firesc si teoria si practica, trebuie sa aiba la baza , adevarata credinta si dragoste de Dumnezeu. Atunci cand le avem cu adevarat pe acestea, cele ridicate mai sus, nici nu-si mai au rostul in a le discuta. Dar, jumatatile de masura in credinta, duc la neputinte ce cu greu le putem face fata sau de ce nu, in a intelege ce nu-i de inteles si acceptat la un moment dat. Necredinta, naste neputinta, iar neputinta, naste patima.
Reply With Quote