View Single Post
  #8  
Vechi 22.06.2009, 23:53:41
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din cate stiu, originea tatuajelor este pagana: tatuajele aveau o functie mistica, de comuniune cu lumea spiritelor. Erau (sunt) folosite de catre shamani si vrajitoare, erau folosite de catre luptatori pentru a primi putere asupra inamicilor etc. Doar conotatii negative.
In acest sens, da, tatuarea este un pacat si Biblia este destul de clara: "Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. " (Leviticul 19:28)

Mai nou, tatuajele au devenit insemnul razvratirii fata de ordinea sociala. Initial erau realizate de puscariasi. Apoi utilizarea lor a fost promovata de miscarea hippie (ca simbol al rebeliunii fata de "ipocrizia" conventiilor sociale, ca un insemn al "libertatii" etc.), pentru a se ajunge la situatia de astazi cand tatuajele sunt universal acceptate, pierzandu-si conotatia negativa.
Ce se spune despre atitudinea razvratita, in general? "Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli." (I Regi 15:23)
(Stiu ca este neplacuta trunchierea textului biblic, dar gasesc acest citat f interesant!)

Chiar daca nu ar fi nimeni sa interzica fatis tatuarea, mi se pare evident ca este un pacat. Deoarece reprezinta o adulare a sinelui, poate fi asimilata idolatriei.

(Dar lucrurile sunt ceva mai complicate deoarece multe tatuaje au semnificatii ne-crestine: dragoni, stele, pentagrame, cranii, oase, ingeri (sau doar aripi), fulger, Yin/Yang etc. )

eu spre exemplu am doar zei pagani din mitologia nordica si teme din aceasta mitologie nordica tatuate pe mine. tatuajele exista de cand lumea nu erau la inceput initializate de puscariasi, multa lume face confuzia asta ca numai puscariasii se tatueaza. nu vad nici un pacat in a te tatua. pace.
Reply With Quote