View Single Post
  #10  
Vechi 29.04.2012, 07:27:55
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Intentia mea nu este de a judeca aproapele ci de a trage un semnal de alarma. Este adevarat ca omenirea a inceput un proces de decadere de la pacatul savarsit de Adam si Eva, dar cred ca niciodata nu a fost asa de decazuta cum e acum. Si cred ca unul din motivele importante pentru care e asa este acela ca ne lasam educati de media, in special de televiziune.
Acum ceva timp (anul trecut), cautam pe internet sa vad cate tipuri de secte crestine sunt...si sunt multe, insa, mi-a atras atentia un fragment dintr-un articol in care se vorbea despre Crestinul Cultural: acesta este crestinul care tine obiceiurile considerate crestine (iepurasul, Mos Craciun, etc.) si chiar sarbatorile crestine (Sf. Maria, Rusaliile), in felul "traditional", dar fara a avea vreo legatura ideologica cu crestinismul, ci pur si simplu pentru ca asa a apucat, sau pentru ca asta e societatea in care traieste.
Pe de-alta parte societatea in care traim pune accentul pe supersititii, horoscoape, vrajitoare, ghicitoare si .... obiceiuri pagane (vezi articolul din raspunsul meu de mai sus despre oua si iepuras). Toate acestea sunt lucruri neplacute in ochii lui Dumnezeu.
Nu am spus ca eu sunt perfecta si intentia mea nu este de a arata cu degetul. Ideea este ca acesta este mediul in care vor creste copiii nostrii, iar noi nu putem merge pe ideea "lasa ca eu sunt bine cu Dumnezeu, ce-mi pasa de restul". Cred ca sunt oameni care practica obiceiuri pagane, fara a stii ca acesta este un lucru rau. Dar daca va citi acest mesaj, s-ar putea sa inceapa sa se intrebe daca e adevarat si apoi sa caute raspunsul.
Reply With Quote