View Single Post
  #35  
Vechi 08.04.2012, 23:16:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am cautat mult si am gasit si ce e cu "maretul" neam traco-dac,din care sunt romanii.
Ca din colonisti Imperiului Roman nu prea sunt asa mult,romanii.
Traco-daci ,exceptand bulgarii,erau un neam care conform cu Herodot se ocupau in principal cu traitul din jecmanirea altora (cu razboiul adica),ca le era rusine sa cultive pamantul.Femeile lor aveau o moralitate egala cu 0,adica era ceva firesc sa se culce cu cine vroiau inainte de casatorie.

Apoi ca s-au crestinat si probabil la amenintarile preotilor ca merg in Iad daca continua sa jecmaneasca pe atlii s-au mai calmat cu jecmanitul.
Da daca a fost comunismul si generatia de a crescut in timpul comunismului nu au mai auzit majoritatea de Dumnezeu,vechiul caracter a iesit din nou la iveala.Si acum Romania e cea mai corupta tara din Europa.
(acum nici macar patrioti nu mai sunt,ca jecmanesc romani pe romani.)

Rusinea asta de a cultiva pamantul a ramas in continuare la romani,exceptand pe cei din Transilvania,care au fost educati de cat au fost sub imperiul Austriac,ca nu e rusine sa muncesti la pamant.
Asa s-a intamplat si cu sarbii si cu croati unde educatia din Imperiul Austriac se vede.

Pe langa trasaturile astea negative,traco-daci din Romania acum mai sufera si de un ultranationalism foarte puternic si de trait prin naluciri,ca sunt "latini" si de un egoism foarte dezvoltat.

Pai daca mergi si te uiti in Italia nici in Sudul Italiei,unde e cea mai nasoala situatie economica si oameni cei mai putin civilizati nu e atata neomenie ca in Romania,adica patronul obisnuit italian din Sud e cu mult mai omenos decat patronul obisnuit roman.
Pe patronul obisnuit roman nu prea il intereseaza ca muncitoru roman,cu salariu de i-l plateste nu are cum sa isi asigure nici macar strictul necesar.
Aia nu e "problema lui" e problema muncitorului.

Da daca mergi in nord sau la Roma unde sunt latini,parca ai fi in Germania.
(latini sunt italieni de langa Roma si cei din nordul Italiei).

Pai nu stiti ce s-a intamplat cu mozaicul color de s-a gasit la Sarmisegetuza reprezentand o scena din razboiul troian?
L-a copiat o unguroaica,ca era interesata de istorie apoi ciobani romani de prin zona l-au spart si au vandut placutele de mozaic in targ.Bine ca a apucat sa il copie respectiva unguroaica,ca se stie cum arata.
Asta spune despre neamul traco-dac de aci de s-a scos mai nou "latin" :) .

Eu numai in Romania am mai vazut sa fure romani piatra de pe drum sa isi puna din asta pietris in curtea vilei sau sa se fure o cale ferata cu totul,traverse macadam si postament inclus,ca daca treci pe acolo nici nu ai crede ca a fost cale ferata,cum s-a intamplat cu calea ferata Pitesti-Ramnicu Valcea.

Iar asta cu Europa care are ce are cu noi,ca noi suntem ortodocsi,e de tot rasu,daca stai sa privesti problema un pic realist.
Pai cand romanii sunt primi la coruptie in Europa,pe primul loc la numarul de avorturi la 1000 de femei pe ani etc ei cred ca Europa ii considera crestini?
Si cu atat mai putin ii considera crestin ortodocsi cei din Europa pe romani.
Ar fi foarte bucurosi cei din Europa sa fie romani crestini ortodocsi da se pare ca la multi din Romania crestin-ortodoxia se intelege tare ciudat...

Parca zicea Sfantul Simeon Noul Teolog,zidirea casei incepe de la fundatie nu de la acoperis asa si zidirea casei duhovncesti,adica a noastra ca biserici insufletite a Duhului Sfant incepe de la incercarea de urmare a poruncilor lui Dumnezeu Iisus Hristos,sa te oglindesti pe tine in oglinda acestor porunci si daca te oglindesti asa atunci te vezi ca esti pacatos si asa mai departe nu incepe zidirea casei de la a incepe sa explici nu stiu ce "dogme".
Da stai ca tara noastra si-a zis ca Imperiul Bizantin adica Romania si Sfantul Simeon Noul Teolog a fost gonit din Constantinopol ca a laut peste picior pe niste "drept-credinciosi" de acolo in loc sa se apuce sa le cante osanele cat de "drept-credinciosi sunt" si asa mai departe.
:)
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote