Subiect: Apocalipsa
View Single Post
  #32  
Vechi 29.05.2018, 23:10:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Cred ca inca nimeni nu stie cu exactitate ce scrie cu adevarat in cartea Apocalipsa. Este un subiect tabu. Sau stie cineva , si nu vrea sa spuna nimic. Pentru ca ar deranja pe unii,,,
Pare cam filosofica afirmatia asta a ta. :-) Tot spun parintii de mult de Apocalipsa si o si talcuiesc ca lumea sa pricepa,dar urecehea noastra e surda ,noi avem adevarul nostru,catinel ,catinel,sontac,sontac, doi nainte, doi napoi,ca asai jocul pe la noi, hop si asa.
Dar, exista un dar, ceea ce a afirmat Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse ar trebui sa ne sperie, caci nu a spus-o oricine,nu a spus-o un parinte oarecare, de la te miri ce manastire: "Se apropie sfârșitul lumii".. Si spune si de faptul ca apropierea sfarsitului depinde si de oameni .

"Șeful Bisericii Ortodoxe Ruse, patriarhul Kirill, care s-a aflat la București pe 26 octombrie, de Sfântul Dumitru, a avertizat că sfârșitul lumii este tot mai aproape, iar oamenii care își iubesc patria trebuie să se unească într-o perioadă critică a dezvoltării civilizației umane.
Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii, Kirill, a declarat, citat de Sputnik, că omenirea s-a adâncit în păcate și sfârșitul lumii se apropie, menționând că acum „nu e momentul pentru clătinarea bărcii patimilor omenești".

„Toți oamenii care își iubesc patria trebuie să se unească pentru că pășim într-o perioadă critică a dezvoltării civilizației umane. Toate aceste lucruri au devenit vizibile cu ochiul liber… Trebuie să fii orb pentru a nu vedea apropierea momentelor oribile ale istoriei, despre care vorbește în Apocalipsă apostolul și evanghelistul Ioan Teologul“, a spus în predica sa Patriarhul după oficierea Liturghiei în catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova.

El a adăugat că, potrivit învățăturii creștine, apropierea și îndepărtarea sfârșitului lumii depinde de oameni. Șeful Bisericii Ortodoxe Ruse a îndemnat pe fiecare, îndeosebi persoanele publice să conștientizeze responsabilitatea în fața Rusiei și întregului neam omenesc și să pună capăt „alunecării în bezna sfârșitului istoriei“.
„Astăzi păcatul nu este pur și simplu unul evident, chiar dacă în decursul întregii istorii oamenii au încercat să-și ascundă păcatul personal și interpersonal. Astăzi păcatul se prezintă drept cel mai atrăgător mijloc — prin cinematografie, teatru și alte manifestări artistice.

Și arta, care are menirea de a cultiva personalitatea umană, să o îmbogățească, să o ridice spre cer, devine o greutate care nu permite omenirii să se ridice. Nu am în vedere toată arta, ci acea care în ultimii ani își manifestă drepturi deosebite de a transmite poporului ispite și păcate, să ducă în eroare oamenii“, a menționat patriarhul Kirill.


„Astăzi nu este momentul să clătinăm barca patimilor omenești, pentru că și așa există prea multe influențe negative asupra oamenilor care le distrug viața spiritual“, a subliniat patriarhul rus."
Citat de pe: http://adevarul.ro/international/rus...463/index.html

Nu am inteles foarte exact, ce a vrut sa spuna cu ultima fraza.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote