View Single Post
  #4  
Vechi 29.03.2008, 21:45:41
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Pelerinii la Ierusalim spun ca "Focul Sfant" nu le arde parul, fata, etc. in primele 33 de minute dupa ce s-a aprins.

Inainte de a intra in sfantul mormant patriarhul este examinat de autoritatile israeliene ca sa verifice ca el nu poarta mijloace tehnice pentru a aprinde focul. In trecut acesta verificare era facuta de soldatii turci.

Focul Sfant este atestat inca din secolul 4. O descriere detaliata a acestui fenomen se gaseste in cartea egumenului Daniel care a fost prezent la slujba in 1106. Daniel mentioneaza o lumina albastra incandescenta care cobora de pe cupola. Exista multi martori carora li s-au aprins lumanarile brusc. Am auzit de cel putin un caz al unei femei din Romania care a fost in pelerinaj la Ierusalim.

Cei care nu vor sa creada insa nu vor crede. Pentru ca o minune nu este necesar sa fie crezuta de toti.
Am citit ca exista flacari care nu ard in primele minute.

Perchezitia facuta patriarhului dovedeste ca nu are un instrument pentru producerea focului (chibrit, bricheta). Din textul lui Porfirie Uspensky rezulta ca in interiorul mormantului exista o candela ascunsa, pe care patriarhul o gaseste aprinsa, de aceea nu are nevoie de altceva pentru aprins focul.

Nu sunt foarte sigur, dar mi se pare ca mentionarile istorice despre lumina de la Ierusalim sunt cam din timpul primei cruciade, cand cavalerii occidentali au impus un patriarh latin si i-au indepartat pe greci de la Sf. Mormant. Atunci s-a produs o minune, lumina venind in locul unde slujeau ortodocsii, iar la patriarhul latin (catolic) nu s-a intamplat nimic.
Reply With Quote