View Single Post
  #33  
Vechi 29.01.2009, 14:02:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si eu m-am mirat,acum sunt intru totul de-acord cu Traditie...
Majoritatea celor maturi avem dreptate cand gandim despre o astfel de situatie ca fiind naiva si "copilareasca",fiindca am uitat ca la randul nostru am trait asemenea momente,cu aceiasi intensitate si chin,cu acelasi zbucium si incertitudine.
Este foarte dureros!Varsta face o astfel de situatie atat de dureroasa,nu stiu cum,dar,parca tineretea amplifica cu mult prea mult sentimentele si trairile.
Sfaturile noastre sunt de prisos,atata timp cat inima nu poate fi controlata,iar mintea parca o i-a razna in avalansa de simtire si dezamagire.
Dar crede-ne,Alicia,este o perioada trecatoare,puternica si trecatoare,menita sa-ti formeze personalitatea pentru perspectiva,intr-un fel atat de misterios.Cred ca nici un om,nici un suflet fragil de om nu este ocolit,mai ales in tinerete,de astfel de chinuri si simtiri,si iata-ne,suntem intregi,ne-am continuat drumul cu bune si cu rele si am invatat intotdeauna cate ceva,pe traseul acesta complicat al supravietuirii.
Trebuie sa lasi timpul sa rezolve totul si nu te consuma,fiindca pierzi energie pretioasa,energia de care vei avea mult mai mare nevoie pe viitor.Ceea ce nu poti schimba,trebuie sa ai intelepciunea si taria de a accepta,altfel te termini,luptand mereu potrivnic,cu fantomele unor iluzii care nu se vor intrupa vreodata.Iar mai tarziu vei regreta,vei regreta cand iti vei da seama ca te-ai secat de atatea si-atatea lucruri frumoase pe care le detii.Este minunat ceea ce simti,dar si foarte inselator,mai ales daca ai certitudinea ca baiatul respectiv nu te doreste alaturi si nu-ti impartaseste sentimentele.Nu merita,nu merita pentru nimic in lume zbuciumul si lacrimile,chiar daca disperarea iti transmite o stare pesimista,vei vedea ca totul trece si sentimetele se pot stinge,ori se pot metamorfoza in lucruri care-ti pot fi cu adevarat folositoare.Tu nu trebuie sa te epuizezi in zadar,bucura-te de tinerete,de sanatate,bucura-te de natura.pe prieteni si de familie,si-ntr-o zi iti vei da seama ca aceste sunt adevarate comori pamantene,iar restul doar capricii si frustrari surpatoare.
Dragostea adevarata este cea construita din fapte si clipe,din lacrimi si bucurii impartasite cu persoana iubita pe o perioada lunga de timp,nu cea fulgeratoare si atat de irationala.Dupa cum spunea si Eminescu;"Ce e val,ca valul trece!"
...iti vorbeste o persoana care a suferit si s-a incapatanat sa simta multa durere si iubire,multi ani de neresemnare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote