Subiect: Alesul
View Single Post
  #10  
Vechi 08.07.2009, 21:44:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si cum te-ai rugat Sophia? Simplu, sau ai spus ceva rugaciune speciala?
Nu cred ca sunt rugaciuni speciale,in sensul ca nu e obligatoriu sa te rogi intr-un anumit fel. Important e sa te rogi din suflet! Roaga-te la o icoana facatoare de minuni,la moastele si mormintele sfintilor etc. si ai sa vezi cum Dumnezeu va avea grija de toate. Rugaciunile noastre de multe ori sunt neputincioase (poate din cauza pacatelor sau din alte motive),insa daca se va ruga pentru noi si Maica Domnului impreuna cu sfintii,atunci cu siguranta Dumnezeu se va indura. Trebuie doar sa le cerem.
Crede-ma ca spun asta din proprie experienta.

PS si tot din proprie experienta mai iti spun ceva: Sa avem grija ce/cum cerem lui Dumnezeu! Pentru ca de multe ori Domnul face voia noastra,chiar daca alegerea este gresita. Stiti cum e,in momentul in care insisti cu o cerere,iti este indeplinita. Si eu m-am rugat ani la rand pentru mine si o fata care era departe,si pana la urma imposibilul s-a produs: am ajuns sa fiu langa ea! Insa nu era persoana potrivita,chiar deloc,ma inselasem amarnic,si am inceput sa ma intreb de ce totusi Dumnezeu nu m-a impiedicat din drumul meu,din dorinta mea arzatoare,de ce nu m-a facut sa ma intorc? Practic consruiam Turnul Babel,nu vroiam sa dau inapoi sub nici o forma,o ambitie extraordinara,o ravna iesita din comun,toate astea impletite cu rugaciuni zilnice! Insa ma invatasem minte din experientele trecute,mai aveam si suportul unor informatii acumulate de-a lungul timpului din cartile sfintilor parinti si de data aceasta spuneam mereu "Doamne fie voia Ta" sau "Doamne fie dupa cum voiesti Tu,nu dupa cum voiesc eu". Si pana la urma a fost voia Domnului,dar a fost si voia mea mai mult! Dumnezeu mi-a demonstrat ca raspunde rugaciunilor staruitoare,rugaciunilor sfintilor Sai si celor ale Preacuratei Maicii Sale,chiar daca ceea ce cerem este impotriva voii Lui. Mi-a dat o invatatura pe cinste! Asa ca mare atentie,ca Dumnezeu face si voia noastra intr-o mai mica sau mai mare masura!
Pana la urma mi-am gasit si eu jumatatea (asa cred) acolo unde nici nu ma asteptam si exact cand ma gandeam mai putin. Nici nu stiti cat de usor a fost. Dumnezeu nu numai ca mi-a dat,dar aproape mi-a bagat si in sac. Deci sa aveti nadejde,credinta la care mai adaugati rugaciunile si postul. Evident,nu neglijati nici Biserica si sfintele ei Taine. Restul se va adauga voua.
Reply With Quote