View Single Post
  #1553  
Vechi 12.03.2011, 20:04:54
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pacat ca oamenii care isi dau seama fug, si sincer exact asa am vrut sa fac si eu, sa dau bir cu fugitii la altii mai luminati din punctul asta de vedere, insa m-am rugat ca printr-o minune sa imi spuna Dumnezeu ce sa fac si raspunsul Lui a fost:

"Tu trebuie sa ramai ortodoxa. Si iti va fi foarte greu la inceput"

Si asa a fost, mi-a fost extrem de greu, am trecut printr-o suferinta cumplita mai ales ca raspunsul l-am primit printr-o minune asa cum cerusem. Si totusi am vrut in continuare sa fug, insa Domnul nu m-a lasat, mi-a pus mereu piedici, pana m-am mai linistit si am inteles de ce a vrut sa raman ortodoxa. Nu ca sa accept greselile din Biserica Ortodoxa ci exact dimpotriva, ca sa vorbesc despre ele, doar asa constiinta oamenilor se va trezi intr-o buna zi...
Sunt impresionat de experienta dumneavoastra.
Cred ca Dumnezeu este cel care v-a cerut sa ramaneti in Biserica Ortodoxa si Îl slavesc pentru aceasta.

Totusi in ceea ce priveste motivul, este posibil sa va inselati.
Poate si sa aratati greseliele, dar mai degraba nu. Parerea mea.

Mai degraba eu cred ca Biserica Ortodoxa are o nevoie imperioasa de oameni care au experienta cu Dumnezeu, oameni care citesc Scripturile, oameni care sa faca ucenici si sa-i intoarca la Dumnezeu pe ortodocsii cu numele.

Dumnezvoastra sunteti in interior. Dumnezeu va poate folosi intr-un mod in care nu ma poate folosi pe mine.

Sunt extrem de multi ortodocsi care sunt departe de invataturile Bibliei, departe de trairea crestina, departe de biserica.
Pentru ei Dumnezeu va vrea in Biserica Ortodoxa. Nu pentru a le arata greselile ci pentru a le arata dragostea lui Dumnezeu si Voia Lui revelata in Scripturi.