Subiect: Ce ati face ?
View Single Post
  #9  
Vechi 01.09.2011, 23:53:25
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ai duhovnic?
Adica.. preot ?

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Cum adica sa ai nevasta si .... sa fii actrita ?!
:)) Generalizam si eu.. :P

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista mai multe necunoscute in ecuatie:

1. ai posibilitatea reala sa-ti realizezi visul (exista asa scoli, ai bani,gasesti de lucru pe urma etc.)
2. ai talentul, esti potrivit pentru acel vis (acea profesie/activitate in speta)
3. cat esti gata sa jertfesti pentru a-ti pune in practica visul
4. cat esti de autonom (adica pregatit sa lupti impotriva parerii si dorintei altora-parinti, prieteni, cunoscuti)

Exista oameni care chiar reusesc sa-si realizeze visul, renuntand la totul. Ex. artisti de-a lungul istoriei care traiesc singuri si in saracie lucie, etc.
Exista oameni care mai devreme sau mai tarziu renunta la tot si se dedica visului. Ex. practica sporturi extreme, escaladeaza munti, se duc in cosmos, se calugaresc, calatoresc prin lume. Nu se mai gandesc probabil la viitor, la realitate.

M-am intrebat adeseori cum reusesc totusi acesti oameni? Cum se finanteaza, ce vor face dupa aceea (la batranete, fara pensie, fara familie) etc.

Mai este si factorul sansa. Sau poate si voia Domnului.
Daca exista sansa, sau voia Domnului (fiecare cum vrea s-o ia), visul se poate indeplini si daca nu nu.

Am avut un vis profesional sa-i spun si n-am putut sa razbat sa-l indeplinesc. Parintii s-au opus, nu erau conditii, nici acum nu sunt.
Am fost incurajata ca am sa-l pot realiza si paralel cu o profesie mai "pamanteana". Partial posibil. Exista si alti factori care impiedica realizarea.
Intr-adevar se poate sa te pregatesti si chiar sa practici o profesie obisnuita si in paralel sa-ti realizezi si visul ( de ex. sa faci un sport, sau sa scrii o carte, sa faci muzica, etc.). Nu te poti dedica 100%, dar poti sa faci ceva.

Important este totusi sa lupti, sa faci ceva pentru acel vis, sa incerci si sa speri pana la capat. Speranta moare ultima, se spune.
Si mai este totusi important ca oamenii (de copii) sa fie descoperiti si sustinuti in talentul lor. Multi se pierd...si este pacat.
Exista si factorul modestie: oamenii mai modesti, mai cuminti, de obicei nu reusesc in visul lor, renunta, lasa. Cei mai indrazneti si tupeisti reusesc si acolo unde nu au nici macar de ca sa incerce (ca nu au talent, calitati).


@Mihnea - dai cateodata cate un raspuns de ne faci praf. Crestin poate fi oricine, nu-ti trebuie decat sa crezi. Este un vis f.realizabil pentru oricine.Si nu trebuie atata munca...doar anumite renuntari.
Ca esti mai bun, sau mai putin bun in credinta, este altceva.
1. Circumstantele nu imi sunt favorabile..
2. Consider ca da.
3. Cat de mult posibil..
4. Intodeauna am luptat impotriva lor, cand ei mi-au spus ca nu pot, le-am demonstrat ca pot, si inca razbat.

Sunt in stare sa renunt la orice pentru acest vis, sa ma dedic complet, dar.. daca te aude cineva, te ia de prost si singur, fara un pic de sprijin e greu. E adevarat, nici cu Dumnezeu nu te poti pune, daca El nu vrea ce vrei si tu, n-ai ce-i face. Speranta moare ultima insa daca tot speri, fara sa actionezi, odata cu timpul se scurge si visul. Mi-e frica de un posibil viitor in care o sa am 60 de ani si o sa spun "bai ce prost am fost ca nici macar n-am incercat" si o sa am o batranete scufundata in regrete.
Reply With Quote