View Single Post
  #8  
Vechi 02.12.2012, 23:37:09
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Sa ajuti pe cineva, chiar si in zi de duminica nu este pacat... bine dupa ce participi la Sfanta Liturghie. Cat despre faptul ca vrei sa iti faci firma, este o idee buna dar ai de dat bani la inceput, pana o deschizi... apoi pana iti pui totul la punct cu casa de marcat, acte, nebunii... Nu e usor. Dar daca nu duci lipsa de clienti merita sa incerci sa intri in legalitate. Problema cu legile noastre este ca nicioadata nu poti avea totul in regula. Ar trebui sa mai aduci bani si de acasa. Nu vreau sa te descurajez dar asta este sistemul...
De ajutat, evident ca nu e gresit. Dar in cazul meu apar 2 probleme:
1. Vreau sa fiu sigur ca ce fac e intr-adevar ajutor si nu munca deghizata in ajutor.
2. Rezolvarea problemelor la calculatoare nu se incadreaza 100% in ceea ce ar trebui sa-i ajutam pe altii (ca crestini). Asta pentru ca, in cele mai multe cazuri, calculatoarele sunt folosite in scopuri necrestine. Sunt si exceptii (cum ar fi acest forum), dar putine pe ansamblu.

Vrei sa spui ca trebuie sa fac firma, nu numai sa fiu PFA..? M-am gandit la asta mai demult dar n-am avut niciodata bani pentru asa ceva. Am ceva clienti, da, dar totusi nu sunt sigur ca s-ar merita... Mai ales ca, din cauza unor probleme de sanatate care se vor agrava, peste cativa ani abia o sa ma pot descurca cu clientii, daramite sa mai am grija si de firma...
Plus ca, de cand am renuntat sa mai instalez programe fara licenta la altii, am pierdut o parte din ei. Stiu ca aproape toti in Romania utilizeaza Windows si programe piratate si deci probabil nu vor intelege dar totusi nu mi s-a parut corect sa profit din munca altora.
In aceste conditii sa fac o firma e si mai riscant...
Reply With Quote