View Single Post
  #3  
Vechi 29.11.2007, 15:23:32
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena4018
:rolleyes:AM FOST PE 28 NOEMBRIE 2007 LA PRISLOP LA COMEMORAREA PARINTELUI ARSENIE.AM AJUNS LA 5 DIMINEATA.IN CIMITIRUL MINASTIRII ACOLO UNDE ESTE SI MORMINTUL PARINTELUI INTRAI IN ALTA DIMENSIUNE,LA PROPRIU VORBESC.ERA INTUNERIC,IAR LA PICIOARELE CRTUCILOR DIN CIMITIR ARDEA CITE O CANDELA.ERA UN CONTRAST DE BASM ZAPADA ALBA CANDELELE DE LA MORMINTE SI INTUNERICUL DE AFARA.PACAT CA PARINTELE NU ESTE INCA CANONIZAT CU FIECARE AN CARE TRECE VINE MAI MULTA LUME LA MORMINTUL SFINTULUI PT CA EL ESTE SFINT.CE FACE BISERICA ORTODOXA,CE SE INTIMPLA SI CU SFINTUL ILIE LACATUSU CARE FACE MINUNI SI EL DAR ESTE NECANONIZAT INCA UNDE SINT SFINTII INCHISORILOR COMUNISTE?II INTREB PE CEI MAI MARI AI BISERICII ORTODOXE ROMANE;PE CIND CANONIZAREA LUI CLEOPA ILIE ILIE LACATUSU ARSENIE BOCA BENEDICT GHIUS DIMITRIE BEJAN SI A TUTUROR SFINTILOR ROMANI?SA LUAM AMINTE SI SA FIE CANONIZATI ACESTI SFINTI PT CA EI DEJA SINT SFINTI.......
Am ajuns si eu la M.Prislop in jurul orei 9 dimineata, dar a trebuit sa urcam pe jos mai bine de 3 km, deoarece drumul era ocupat cu sutele de microbuze si autocare, am aflat ca pana mai tarziu, coloana de masini a ajuns pana-s comuna Silvasu de Sus, o adevarata imagine de " BASM ", cu zapada alba ce acoperea tigla caselor, brazii si poteca drumului ce urca spre mormantul parintelui ARSENIE BOCA.
Sfanta Liturghie s-a tinut afara, slujita de un sobor de preoti, carora le dadeau raspunsurile cantand un grup de maicute. Toata lumea avea in miini lumanari iar in ochi lacrimi. Imi pare rau doar de faptul ca la mormantul parintelui, in loc sa se aseze oamenii doi cate doi, unul in spatele celuilat ( ar fi mers mult mai usor tot cordonul uman de-a se inchina in semn de omagiu, parastasului tinut de aceeiasi preoti ), s-a creat o masa mare de oameni care se impingeau pe lateral, iar eu care au avut norocul sa fiu in mijlocul " gramezii " de oameni, sa nu-mi pot tine echilibrul, lunecand pe gheta ce se formase sub picioare, sa mi se taie respiratia, eram ca intr-un corset iar oamenii de ordine, putini la numar, n-au reusit sa-i tempereze pe oamenii care se grabeau sa plece acasa ( oare de ce-or mai fi venit pana acolo daca nu s-au incarcat cu putina " rabdare, rabdarica, rabdaroi " , vorba parintelui Cleopa. Dar cine sunt eu sa-i judec, n-am nici un drept asa ca am stat cuminte ( si daca vroiam nu puteam iesii din gramada ), pana am ajuns sa sarut Sfanta Cruce de la mormant si parintele sa ma miruiasca pe frunte.
Concluzia este ca am petrecut o zi de basm, mi-am incarcat bateriile spiritual si drumul spre casa a fost tare scurt. DOAMNE AJUTA ! cu mult drag,icamilin
Reply With Quote