View Single Post
  #7  
Vechi 30.11.2007, 15:20:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de anita
Acolo era vorba de aratarile pe care le primeau acesti calugari cand se rugau ,venea diavolul in chip de lumina.
Pai credem in minunile facute de Dumnezeu prin oameni.Din cate stiu parintele nu a facut publica aceasta experienta a lui la muntele Athos.
In povestea aceea nu e vorba de minunile savarsite de Dumnezeu prin oameni ci e o poveste cu totul exagerata - de parca nu era de ajuns "aratarea" sfantului Serafim de Sarov, trebuia sa mai vina si Maica Domnului sa-l ia de mana pe Boca si sa-l duca la sfant.
Si eu am citit ca povestea nu ar fi venit de la Arsenie de Boca. Dar chiar asa fiind, daca a aparut in timpul vietii sale, trebuia sa o dezavueze, iar daca a fost lansata dupa plecarea dintre noi a lui Arsenie Boca, evident, cu atat mai mare pacatul colportorilor acestei scorneli.
de ce eshti asha de speriat? poi Dumnezeu ne duce de mana prin cine vrea el, iar Athosul, shtiam ca este daruit Maicii Domnului, deci mi se pare normal ca ea sa-l lase pe respectivul calugarash, ca era un tanar calugarash la acea vreme Parintele Arsenie Boca, deci sa-l ia shi sa-l daruiasca 40 de zile invatzaturii unui sfant, Serafim de Sarov, n-am citit shi nu shtiu despre ce este vorba dar ce tzi se pare exagerat, ca nu s-ar cobora Preasfanta fecioara la a ajuta un calugar in drumul sau spre Dumnezeu? Ce este neverosimil aicea de te-ai inhitata cu colpoctorii sau complotatorii sau nu shtiu ce termen foloseshti de spui ca sunt scorneli, poi oricum mai infloresc oamenii din auzite shi zvonizate, iar daca parintele nu a infirmat cat a fost in viatza, inseamna ca ceva muguri de adevar au fost in povestea respectiva oricat te oripileaza pe domnia ta ca chiar ar putea fi reale... ca mai degraba ai crede dumneata in fantasmagoriile de prin ziarele pline de femei goale decat in ce povesteshte cineva din intamplarile din viatza sa... ori il faci nebun, ori indracit, ori vedeniile lui de foame, ori observatzii greshite, ca trebuie sa fie ceva ca doar lumea toata nu crede asha ceva... poi dar cine o intreaba pe lume ceva? hai ca iar o lungesc prea mult shi iar ajungem sa ne certam, ca shi la subiectul din vechiul testaent shi porcul, sau cu cafeaua...
poi chiar daca mai servesc rar cate o cafelutza, asta nu inseamna ca nu am priceput de la Dumnezeu ca defapt ea este una din marile spurcaciuni ale ceasurilor, cafeaua naturala, ca nessul itzi spune el ca e nociv, ca dupa doua nessuri tari te apuca tremuricii, dar cafeaua este heroshima shi nagasaki la unloc la masa ta in fiecare dimineatza... nu pentru trup, ci pentru suflet.
Reply With Quote