View Single Post
  #3  
Vechi 14.05.2020, 08:22:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

M-am gandit ca s-au putut sminti si alte suflete in urma a ceea ce am scris. Desi au trecut mai bine de 8 ani de atunci. Mi-am spus ca nu mai am cum sa ma mantuiesc.

Am regretat atunci, m-am spovedit si re-spovedit mereu, atunci m-am si impartasit. Mi s-a spus sa nu cad in deznadejde, dar nu am cum....

Orice as face nu scap. Uneori ma simt pierdut definitiv. Ca Dumnezeu m-a parasit. Definitiv. Pentru totdeauna.
Ca orice as face am soarta pecetluita: chin si suferinta cumplita, inimaginabila, vesnica, eterna, fara sfarsit si fara speranta...
Dumnezeu nu paraseste pe nimeni niciodata, indiferent ce ar fi facut, altfel n-ar mai fi Dumnezeu.

Deznadejdea ta e provocata de slabiciunea credintei din inima ta, pentru ca tu vrei acum sa stii daca Dumnezeu te-a iertat si daca te vei mantui, dar nimeni nu poate avea certitudini in acest sens. Ajunge credinta. E suficient sa astepti cu inima impacata milostivirea Lui si sa aduci noi si noi fapte de credinta pana la judecata; mai mult nimeni nu poate face(parerea mea).



Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
Nu stiu cum o sa mai scap de asa ceva vreodata.Desi regret mereu raul facut. Au trecut mai bine de 8 ani.... Dar nu imi dau pace hulele si smintelile pe care le-am scris.Ma gandesc mereu ca nu mai pot repara raul facut altora.

Aproapele tau te va acuza ca prin tine s-a smintit si la randul lui a smintit pe altii.

"Vai lumii din pricina smintelilor ei, ca smitelile trebuie sa vina, dar vai omului prin care vine sminteala. Mai bine era pentru acel om sa nu se fi nascut."
Orice se poate repara. Chiar si rastignirea; toti ne facem vinovati de ea pentru ca toti suntem responsabili de invatatura primita.

Trebuie sa clarificam un lucru important: sminteala nu e o simpla greseala, sminteala este o initiere gresita, o invatatura eronata prezentata drept corecta in fata unui discipol aflat in necunostinta de cauza.
In Evanghelie sminteala din versetul tau este asociata neaparat cu copii, care nu stiu nimic si trebuie invatati, atentie(!), cum sa se mantuiasca.
Da, esti pasibil de acuzatia de sminteala daca copilului tau de 2(doi) ani ii spui ca nu trebuie sa se spele pe dinti, sau pe maini si, mai important, sa se roage.
...(corectat)...

Banuiesc ca nu ai postat "smintelile" pe un forum pentru copii(care inca n-au primit invatatura), astfel ca responsabilitatea fiecaruia(inclusiv a cititorilor) trebuie pusa la socoteala in cazul acesta si nimeni nu se poate absolvi de vina sa proprie tot asa cum nici eu n-am cum sa-l acuz pe Adam de caderea mea, chiar daca preotii spun ca prin Adam pacatul a intrat in lume. Nici vorba; pacatul meu l-am facut eu, ca daca Adam n-ar fi existat, eu tot ma sminteam(tot pacatuiam).

Tu ai doar regretul ca din postarea ta poate s-o fi smintit cineva.
Eu cred (desi nu ne-ai spus exact) ca pe forumul acela nu erau indeplinite conditiile de a sminti pe cineva fiindca banuiesc ca toti userii erau maturi si oarecum initiati in temele abordate acolo, asa ca nimeni nu era novice.
Eu cred ca exagerezi si te acuzi fara rost, ba chiar in paguba ta de un lucru pe care nu l-ai facut(sminteala) chiar daca ai postat opinii gresite.

Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
As fi dat orice sa nu intru in mediul virtual cu starea mea de om cazut in asemenea pacate.
Si mai ales sa nu fi scris nimic.Niciodata.

Scriu acum pentru altii, macar sa ia aminte la experienta mea si daca au aceasta ispita sa lupte, ca daca cedeaza va fi prea tarziu.

E ca o marturisire a mea.

Atat am avut de spus.
Ai spus foarte mult si foarte bine; ma bucur ca am citit mesajul tau fiindca il percep mai mult decat o marturisire deoarece la tine vad o smerenie mai mare(din fericire) decat am avut eu vreodata(din pacate).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.05.2020 at 03:01:31.
Reply With Quote