View Single Post
  #34  
Vechi 01.09.2020, 17:31:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Lasa ereziile veronicesti, satanicesti si puciosesti, nu mai invata omul sa curveasca, lasa-l sa asculte de Biserica si iertate iti vor fi pacatele.

Eu ti-am mai zis ca te iert dar sa nu mai pacatuiesti!
Asta e conditia.
Erezii sunt în mintea și credința din capul vostru al neoprotestanților și ți-am descris mai sus care sunt ele deci nu te hulesc ci ți-am arătat ce faceți și precis și dumneata ești doar o biată victimă. Așa că nu-mi tot cere mie să mă ”pocăiesc” și să mă lepăd și să nu mai urmez pe ”ereticul” Dumnezeu, pricepi domnia ta ce îți cer? Iar să curvească îl înveți dumneata pe colegul nostru ortodox care a deschis discuția și nu eu căci tu ai invocat dispensele pentru oficierea unor căsătorii nedrepte, neortodoxe, corcite, interconfesionale în timp ce preotul lui ortodox l-a sfătuit bine spunându-i s-o aducă înapoi în ortodoxie și așa se poate cununa cu ea iar eu i-am spus lui că sunt decât un om care nu poate să despartă ceea ce a unit Dumnezeu, iubirea lor, deci eu nu pot să-i sfătuiesc să se despartă și să ducă ei viață cuvioasă, să-și călugărească viața așa cum cere Domnul poporului Său în Cuvânt dar le-am arătat ceea ce ar fi bine pentru ei, să asculte de preotul lor ortodox fără să-i silesc să facă ascultare de mine sau de alții sau de Dumnezeu prin preoți. Deci nu minți că i-am sfătuit la curvie sau la neascultare de Dumnezeu. Dacă susții asta și cum prost sau analfabet nu pari a fi înseamnă că ești viclean cu interese viclene și nu vrei să citești corect ca să înțelegi drept ceea ce am scris ci repeți mereu minciunile tale despre mine ca să obții un câștig într-o bătălie iluzorie. Dacă câștigi cumva vei regreta amarnic cândva... atunci când vei conștientiza că defapt așa ai pierdut mai mult decât dacă te-ai fi lăsat învins și m-ai fi crezut simplu și firesc, pentru că crede-mă că nu eu mint, ci tu și cei necredincioși care se trufesc așa ca tine.

Păcatul este când te lepezi și nu când faci invers , când faci ceea ce faceți voi se numește erezie, păcat, așa ca papa de la Roma căzut în luxiferianism eretic infailibil și așa ca voi papii neoprotestanți ”pocăiți” care după ce v-ați lepădat de Dumnezeu, de dreptate, de ortodoxie vă apucați să pocăiții și să convertiți ortodocșii, vezi cei 1000 de ani în care creștinii eretici occidentali au venit pentru zidirea marelui papalâc să ”creștinească” cu deasila ortodocșii din Ardeal creștinați de sfinții Apostoli. Au sfârșit prin a fi învinși în primul și al doilea război mondial dar tot nu se pocăiesc și iată ne-au stricat calendarul și incurcat tradițiile și v-au trimis pe voi să aveți tupeul și trufia de a crede că voi ne iertați pe noi când nu ți-am greșit cu nimic nici ție și nici altora chiar dacă cred și în Cuvânt. Voi nu puteți crede nici în duhul cel drept ortodox darmite în Cuvântul lui Dumnezeu de la sfârșit de timp, nu vă lasă ”stăpânul” vostru. Dacă v-ar lăsa ați putea citi și a-ți putea crede și voi. Nu puteți deci e clar că nu vă lasă, îi sunteți sclavi!

Deci nu eu ci fix tu păcătuiești dacă îmi tot ceri să fiu necredincios așa ca tine și să-L socotesc pe Domnul Iisus Hristos eretic ca evreii sau pe Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu eretic ca voi iar pe trâmbițele apocaliptice ca fiind de natură satanică sau eretică. Dumneata nu știi ce vorbești. Îți place să lovești și să te distrezi așa ca orice ignorant.

Oprește-te din a-mi da sfaturi și îndemnuri că iertare ți-am cerut din smerenie și nu că aș fi vinovat de ceva. Eu mă pocăiesc de păcate nu de DREPTATE iar Cel Drept și Sfânt ce mă iartă chiar mă iartă și nu se joacă așa ca tine de-a trufia și nesimțirea.

Tu ar trebui să-mi ceri iertare și poate o vei face cândva dar eu nu-ți cer să-ți ceri iertare sau să te pocăiești, e fix treaba domniei tale dacă ai auzit Cuvântul: ”Pocăiți-vă căci împărăția Cerurilor s-a apropiat”, iar dacă doar atâta poți crede, atâta cât v-a învățat predicatorul vostru și altceva susțineți că e minciună și de la satana atunci nu știu de ce dați voi sfaturi ortodocșilor căci ei cred mai mult ca voi și respectă mai mult ca voi: țin Calea ortodoxă, calea cea strâmtă, jugul cel ușor și bun, sfinții, tainele, liturghia, preoții, învățăturile, dreapta credință etc. Dacă voi nu puteți mai mult atunci ce faceți? Ispitiți? Ei vezi, dacă ispitiți și nu pricepeți ce faceți atunci sunteți slugile satanei și nu eu sau ortodoxia sau trâmbițele sau poporul Domnului vă vrem răul că vă mărturisim Adevărul ci voi sunteți slugile satanei căci nu vă opriți din faptele voastre rele ci ispitiți mereu deci voi dovediți asta iar eu doar vă spun ceea ce voi faceți și ceea ce deveniți prin faptele voastre.

Deci din smerenie și umilință ți-am cerut iertare și nu în sensul prostesc și viclean în care crezi dumneata că cică eu aș greși crezând în adevăratul Dumnezeu (din ortodoxie, din BOR și de la Pucioasa).

Sper că încerci să mă respecți și nu să mă toooot ispitești!
(Nu sunt supărat pe tine și sper să nu rămâi nici tu supărat pe mine căci nu cu tine e lupta cea bună sau cu omul sau cu trupurile ci cu duhurile rele și cu puterile minciunii și răutății și cu începătoriile necredinței și înșelării ce sălășluiesc în văzduhuri, dar asta e situația, voi sunteți eretici și mai și atacați ortodocșii rupându-i de ortodoxie și punându-i să se ”pocăiască”, culmea, tot ei. De râsul curcilor sunteți dacă stai să te gândești. Mă iartă că n-ai de ce să mă ierți. )
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.09.2020 at 19:20:10.
Reply With Quote