View Single Post
  #9  
Vechi 15.01.2008, 10:30:13
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
incerc sa dezvolt o discutie fara sa promovez sau sa fac publicitate credintei mele(oricum nu e important).In Noul Testament apostolii vorbeau doar de Iisus Hristos si indreptau privirile tuturor doar la Hristos.asta e un mic argument....dar destul de important
Desigur, pentru ca Hristos era atunci printre ei.
Dar uiti un capitol intreg din Evaghelia dupa Ioan.
"16. Si Eu voi ruga pe Tatal și alt Mangaietor va va da voua ca sa fie cu voi in veac,
17. Duhul Adevarului, pe Care lumea nu poate sa-L primeasca, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaste; voi Il cunoasteti, ca ramane la voi si in voi va fi!"

"25. Acestea vi le-am spus, fiind cu voi;
26. Dar Mangaietorul, Duhul Sfant, pe Care-L va trimite Tatal, in numele Meu, Acela va va invata toate si va va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu."

Aici insusi Mantuiorul, despre care vorbeau apostolii, vorbeste despre altceva: despre Sfantul Duh, care va continua sa invete pe oameni dupa ce Hristos nu va mai fi printre ei. Aceasta invatatura pe care au continuat s-o primeasca oamenii prin Sfantul Duh, este Sfanta Traditie. Cel putin asa cred eu. Deci, ea are fundament enuntat clar in Sfanta Scriptura.


Reply With Quote