View Single Post
  #3  
Vechi 07.11.2010, 21:50:21
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Din cauza psihologiei nu ne pierdem sufletul, ni-l pierdem daca ne jucam cu vorbele si ne batem joc de altii.

Psihologia se impaca cu crednta. Eu urmaream e emisiune cu un psiholog si am observat ca sunt foarte multe lucruri in comun.

Daca Dumnezeu ti-a dat aceasta inclinatie spre psihologie inseamna ca are niste planuri cu tine, la fel cum are cu toti oamenii..

Eu, personal, nu pot sa inteleg aceste aitudini idioate din partea oamenilor, pe care le mentionezi. Este evident ca stiinta se impaca perfect cu religia si cred ca e bine sa nu iei in seama astfel de cretinisme.

Stau si ma gandesc la faptul ca ai putea ajuta multi oameni din postura de psiholog si poate chiar sa-i indrepti spre Dumnezeu.
Imi aduc aminte ce spunea unii din marii duhovnici legat de psihologie.
Ca cel care lucreaza cu sufletul omului trebuie sa se spovedeasca des pentru ca lucreaza intr-o zona sensibila. Iar despre psihologie, spunea unul dintre ei ca este o mila a lui Dumnezeu fata de oamenii din timpurile noastre. Ca oamenii nu mai merg la duhovnici si le-a lasat Dumnezeu si varianta asta.

In concluzie, poti fi sigura ca psihologia nu e rea precum nici stiinta nu este rea. Sa incercam, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa ii iertam pe ceilalti.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote