View Single Post
  #30  
Vechi 24.01.2012, 21:12:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si cum ar trebui sa se desfasoare o intalnire de familie care se face cu membrii de confesiuni diferite?
Cearta,scandal,discutii jignitoare ca aici pe forum(care in majoritatea cazurilor se poarta intre ortodocsi)???

Nu stiu cum este la altii,insa la noi in familie nu se nasc discutii contradictorii pe marginea religiei...nu de asta ne intalnim,ca sa ne afurisim.
Cum mi-ar sade mie,sa-i iau la sfada pe batranii familiei si sa le spun eu "adevarul absolut"?Pai ce stiu eu?Abia merg de-a busilea!

Daca nimeni nu deschide discutia despre dogme crestine este pacat???
Adica nimeni nu deschide vreun subiect,tocmai deaorece ii respecta pe ceilalti si stie ca aceste discutii nu sunt de bun augur.
Si apoi nimeni nu face prozelitism...

M-as supara pe cineva daca ar zice vreo ineptie,de genul: Iisus nu este Mantuitorul si nu a inviat din morti...dar o suparare cu dignitate,de principiu nu una cu ura,razbunare si vorbe de ocara.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote