View Single Post
  #68  
Vechi 14.12.2012, 16:25:12
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii cum se intampla..."deocamdata decurge foarte bine" pana in momentul in care ceva se intampla si ne miram "dar cum am ajuns aici?" sau "n-as fi crezut niciodata ca mi se poate intampla MIE asta".

Din pacate, topicul asta nu l-ai deschis pentru a afla ceva anume, de la altii, ci pentru a-ti justifica o atitudine care deja ti-ai insusit-o, desi esti (sub)constienta ca este in conflict cu anumite valori morale.

Ceea ce vrei de fapt, este sa te ascunzi in spatele multimii, uitand ca de fapt fiecare da socoteala pentru faptele lui iar justificari de genul "pai multi fac asa" nu sunt valide, ci arata o lipsa de caracter, personalitate si valori morale.

Ai cerut exemple, ti s-au dat exemple, sunt fara doar si poate putine, dar asa spune si Hrisost: "ingusta este calea care duce la Viata si putini sunt cei care o afla".

Incearca si tu sa afli "calea care duce la Viata" si nu calea usoara in care alegerile par usoare dar consecintele sunt grele.

Si in incheiere o dedicatie, la care ar fi bine sa meditezi:

http://www.youtube.com/watch?v=JEOw9DhN6cU
Adevarul este ca singurul lucru garantat in lumea asta este moartea. Toti vom muri intr-o zi si stim asta. In rest absolut nimic, nu este cert. Nici daca te mariti urmand toate principiile crestine nu poti garanta daca o sa fie o casnicie fericita sau nu. Cu atat mai putin daca nu le urmezi.
Te-am intrebat pe tine cati copii vrei sa ai. Nu mi-ai raspuns. O sa ai copii cati iti da Dumnezeu? E usor sa vorbim din carti.
Ce am vrut cu topicul asta? Am vrut sa vad daca oamenii vorbesc doar ca sa vorbeasca sau chiar si respecta aceste predici. Eram curioasa daca exista oameni care sa spuna: M-am casatorit curat am copii cati mi-a dat Domnul, o sa fac in continuare copii sau in cel mai rau caz o sa recurg la abstinenta pentru tot restul vietii.
Toata lumea vorbeste mult si prost. Evident si eu sunt tot in categoria asta. Argumentam principii personale, principii din Biblie, principiile altora dar cand vine vorba de exemplu personal: Pauza.
Cred ca niciunul din noi, cei care vorbim pe aici, nu putem fi un exemplu. Dar bineinteles, toti ne dam cu parerea. Da, inclusiv si eu.
Reply With Quote