Subiect: reiki
View Single Post
  #26  
Vechi 30.08.2010, 12:03:45
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? Mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. Cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. Din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). Persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata lui dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. Se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea lui dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... Voi ce spuneti?
Multumesc anterior:)
nu faceti reiki, bioenergie, radiestezie!
E cea mai mare ratacire a zilelor noastre. Si daca aveti impresia ca va este bine si va simtiti in forma si chiar ajungeti voi insiva sa facati "vindecari" sunt vindecari ale diavolului. Sa nu uitati ca diavolul cunoAste foarte bine scriptura. Nimeni in afara de preot nu-ti poate da dezlegare de pacate. Asta e lucrul esential pe care nu trebuie sa-l uitam niciodata . Nici un "maestru" nu-ti spune te dezleg pe tine de pacate. Incercati ca cei pe care ii stiti sa-i intoarceti la adevarata cale, adevar si viata. Rugati-va pentru ei.
Doamne ajuta!
Reply With Quote