View Single Post
  #10  
Vechi 30.08.2010, 15:24:15
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă tem că v-ați îmbolnăvit și dv de protestantism. Am întâlnit aici surprinzător de mulți utilizatori în dreptul cărora scrie "ortodox", dar prezintă una sau mai multe devieri de la ortodoxia credinței. În Evul Mediu, au existat episcopi care erau de părere că Biblia trebuie pusă cu multă băgare de seamă în mâinile credincioșilor, deoarece Biblia îi poate sminti. Mă tem că aveau dreptate. Chiar dacă ceea ce smintește nu este atât Biblia însăși, cât autosuficiența protestantă potrivit căreia fiecare își este sieși învățător biblic. Dacă nu veți cultiva o atitudine filială și chiar un spirit de submisiune față de Biserica din care pretindeți a face parte, și care a păstrat, în linii mari, învățătura apostolică și patristică, veți intra într-o fundătură spirituală care ar putea avea serioase efecte asupra sufletului.
Eu am aratat ce scrie in biblie nu ca sint influentat de protestantism sau alte idei .Lui Ieremia II vorbeste DUMNEZEU ear tu imi spui ca ceea ce spune DUMNEZEU nu este adevarat ci adevarul este asa cum a hotarit al 2 conciliu de la Constantinopol.
Te intreb eu acum pe tine cine are dreptate DUMNEZEU sau conciliul al 2 de la Constantinopol ?
Reply With Quote