Subiect: reiki
View Single Post
  #37  
Vechi 31.08.2010, 09:31:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Domnule Eugen 7, imi puteti spune si mie unde se spune in articolul din wikipedia ca Reiki este un sistem religios, oriental sau de orice alta provenienta? Un citat, ceva, sincer nu am timp sa caut cu lupa acea intorsatura de fraza care v-a dat dumneavoastra astfel de idei.
In alta ordine de idei, yin-yang NU se refera la conversia energiei pozitive in energie negativa, ci la coexistenta lor intr-un echilibru universal.
Iar despre reincarnare, de asemenea unde ati citit? Reiki nu este o religie si deci fiecare practicant isi pastreaza religia dinainte de a practica Reiki. Asa cum si un medic nu amesteca medicina cu religia.
Cineva a intrebat unde este rugaciunea? Rugaciunea o spune ficare pentru sine. Ma intreb ce parere ati avea daca v-ati duce la medicul de familie si in loc de a va face injectia v-ar citi o rugaciune?

Un preot prin zona, ceva? Povesti cu preoti, sint destule vad, dar un preot? Cita vreme vorbiti de cele bisericesti, insa aruncati cu piatra si cu noroi fara a sti despre ce este vorba, iar prin zona nu e nici o fata bisericeasca sa expuna putina teologie, chiar incep sa cred ca acest forum este un loc pentru cei care vor sa se arate credinciosi si nu au unde.
Raul are multe forme... (despre Reiki nu vorbesc in necunostinta de cauza. Cunosc ce spun despre viata si univers si yoginii si practicatii de arte martiale)

Nu spun ca sportul nu este bun, Doamne fereste. facem sport, ne relaxam... dar tre sa avem grija cum meditam si la ce? ce fel de energii invovcam! Dar cand discret ni se induc alte idei necrestine cu privire la viata si scopul omului e cu totul altceva.

Daca Hristos ne-a promis Duhul Sfant care din Tatal purcede... mai avem nevoie de vreo energie creata?

Nu tratati superficial Reiki, ca nu este o religie ! Nici magia nu este o religie nici vrajitoria nu este o religie... nici chiar yoga nu se defineteste ca o religie si totusi cati oameni se pierd... pentru ca in afara de Hristos nu este viata adevarata ci doar amagire. "Eu sunt calea Adevarul si viata. Numai prin Mine se poate ajunge la Tatal Meu" (Ioan 14,6).

iata ce spunse Biserica Romano-catolica despre Reiki (in link ul pe care l-am postat http://en.wikipedia.org/wiki/Reiki).
"In March 2009, the Committee on Doctrine of the United States Conference of Catholic Bishops issued a decree (Guidelines for Evaluating Reiki as an Alternative Therapy)[122] halting the practice of Reiki by Catholics used in some Catholic retreat centres and hospitals. The conclusion of the decree stated that "since Reiki therapy is not compatible with either Christian teaching or scientific evidence, it would be inappropriate for Catholic institutions, such as Catholic health care facilities and retreat centres, or persons representing the Church, such as Catholic chaplains, to promote or to provide support for Reiki therapy." "
Am sa caut si o pozitie ofociala a Bisericii Ortodoxe fata de reiki (care cu siguranta afirma incoptibilitatea intre crestinismul ortodox si reiki).

CAT DESPRE YIN-YANG NU AM SPUS CA ASTA ESTE SCOPUL, CONVERSIA DIN ENERGIA POZITIVA IN CEA NEGATIVA, NICIDECUM, CI DOAR CA SE ACCEPTA ACEEASTA CONVERSIE IAR IN CRESTINISM NU ESTE ACCEPTATA ACESTA CONVERSIE. IN CRESTINISMUL ORTODOX, CEEA CE ESTE RAU TREBUIE ARUNCAT SI INLOCUIT CU CEVA BUN. OMUL RAU SE POCAIESTE, RENUNTA LA FAPTELE SALE RELE SI SE SPALA DE TOATA ENERGIA NEGATIVA... EL NU CONVERTESTE NIMIC RAU IN CEVA BUN! tOT BINELE DE LA DUMNEZEU VINE! "Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare." iACOV 1,17

RETINEM: IN CRESTINISUM ORTODOX NU EXISTA ARMONIE INTRE BINE SI RAU, INTRE ENERGIA POZITIVA SI CEA NEGATIVA, ASA CUM AFIRMA INVATATURA YIN-YANG. IN CRETINISMUL ORTODOX RAU SUB ORICE FORMA A LUI (INGER, ENERGIE, FAPTA...) ESTE DOAR TOLERAT, INGADUIT DE DUMNEZEU... PANA LA O VREME.

ASADAR SA LUAM AMINTE...

IN CONCLUZIE VREAU SA ARAT CA OMUL TREBUIE SA ALEAGA INTR REIKI SI CRESTINISM PENTRU CA SUNT INCOMPATIBILE.

Last edited by Eugen7; 31.08.2010 at 09:36:03.
Reply With Quote