View Single Post
  #37  
Vechi 19.05.2014, 07:51:25
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i nici o problema,tin cont de observatii :) Intradevar asa este, marea majoritate ramaneau sclavi desi cred ca au existat situatii cand stapanii crestini posibil sa-fi eliberat sclavii sau macar sa le fi acordat o alta atentie si tratament (precum solicita Apostolul Pavel lui Filimon pentru sclavul Onisim). Sclavii erau comercializati in locuri speciale, starea fizica le era verificata atent (precum la animale, in special dantura le era verificata) si existau licitatii pentru cumpararea lor. Erau considerati o investitie iar comertul cu sclavi ii facea pe foarte multi foarte bogati. Pentru acele timpuri, abordarea crestina era o schimbare profunda in statutul lor din care nu puteau iesi decat fie morti, fie (exceptional) eliberati, fie incercand sa fuga(pana si gladiatorii aveau o soarta mai fericita ca ei). Dupa cum ai subliniat si tu si dupa cum spuneam si eu :) in prima postare, au trecut secole pana la schimbari complete insa cred ca acele schimbari sociale de mai tarziu ar fi fost greu de conceput fara acest moment de inceput.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.05.2014 at 08:18:38.
Reply With Quote