View Single Post
  #3  
Vechi 09.09.2009, 10:39:54
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Eu zic sa mai mergeti la inca un medic si la inca un ecograf bun, ca sa fiti cu inima impacata. In cazul in care copilul este mort, biserica nu are nimic impotriva eliminarii sarcinii. Importanta este salvarea mamei. Dupa chiuretaj, timp de 40 de zile nu se intra in biserica, apoi se face o molitva la usa bisericii, femeia este inbisericita. Se poate spovedi, dar, de regula, timp de un an este totusi retinuta de al sf. impartasanie. Aici oricum duhovnicul hotaraste dupa cum este cazul.

Acesta era primul control la ginecolog pentru aceasta sarcina? Ma gandesc sa nu cumva sa fi aparut vreo dereglare a ciclului si sarcina sa fie mult mai mica. In fine, putin probabil, dar nu 100% exculs. Mai mergeti la alt medic si discutati absolut toate probabilitatile.

Aceasta intamplare trista este un exemplu pentru cat de necesar este pentru o femeie care vrea sa faca copii sa isi cunoasca foarte bine ritmurile fertilitatii. Daca stim fara dubiu ca perioada de ovulatie a fost cu 7 saptamani inainte (=sarcina de 9 saptamani pentru ca se calculeaza sarcina de la data ultimei menstruatii), si la dopler si ecograf nu exista batai cardiace, iar ecograful arata o sarcina cu varsta mai mica, nu mai avem de asteptat nici o singura zi. Copilul e mort si trebuie salvata mama si functie ei reproducatoare. Daca copilul sta mort mai mult timp, el intra in putrefactie si riscul septicemiei si al mortii materne este iminent.

Am avut si eu o prietena care a avut o astfel de sarcina. Si a asteptat vreo 2 saptamani. Desi nu exista nici un ecou cardiac, doctorii nu o puteau asigura 100% ca copilul este mort. Asa ca ea a asteptat. eu am insistat sa mearga urgent la spital, s-a internat, dar nici acolo nu se hotara ce sa faca. Pana la urma a avortat spontan in spital si a facut chiuretaj dupa aceea. A scapat ieftin fata de riscul imens la care s-a supus.
Reply With Quote