View Single Post
  #8  
Vechi 09.09.2009, 14:09:41
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Fani, mie mi se pare tare nedreapta aceasta regula. Sf. Impartasanie este si spre ajutor, vindecare (a trupului dar mai ales a sufletului greu incercat de o astfel de pierdere), deci dupa mintea mea subreda, ar fi de mare ajutor impartasirea cu Sf. Taine dupa perioada de 40 de zile necesara curatirii. Poate unii duhovnici, care cerceteaza cu atentie cazurile respective, nu obliga la o retinere atata de lunga, tocmai a cuiva care are mai mare nevoie de ajutorul Lui Hristos.

De ce nu se da?!? Imi dau si eu cu presupusul: una ar fi posibila vina a mamei, chiar fara sa stie ca a gresit, alta ar tine de tulburarea din sufletul mamei, revolta, deznadejde, etc... In ambele cazuri mi se pare ca ar fi corect ca retinerea sa-i priveasca pe ambii soti. Tulburarea, dar mai ales vina ii poate privi in egala masura. Adesea, mai ales in mediu rural, sau in familii mai sarace, mai slab educate, sarcinile se pierd din cauza sotilor care isi pun nevestele al munci grele, le tin in conditii neprielnice frig/caldura excesiva/soare... Ca sa nu mai vorbim de contacte sexuale lipsite de delicatetea necesara unei astfel de situatii si nici de suferinte psihice. Toate cele enumerate mai sus sunt adesea facute sub pavaza bibliei de soti care chiar isi doresc copilul, dar nu pot intelege ca nevasata lor poate e mai firava decat mama-sa sau nu-stiu-care matusa care a nascut pe camp la coasa, sau are un psihic mai delicat...

Cred ca cel mai frecvent motiv de pierdere a sarcinii se datoreaza unor infectii cu transmitere sexuala. De multe ori barbatii le iau in tinerete dar sunt asimptomatici sau chiar nici la analize nu le iese si totusi isi infecteaza sotia, care apoi pierde sarcina dupa sarcina. Exemple de astfel de infectii sunt Chlamydia (cea mai raspandita BTS in randul tinerilor), Citomegalvirus, ca sa nu ne gandim la altele mai grozave.
Tinand cont de cele zise mai sus, ar trebui ca toti viitorii soti si toate viitoarele sotii care au avut vreo relatie inaitne de casatorie (chiar si protejata cu prezervativ pentru ca acesta e permeabil pentru destui virusi de dimensiuni mai mici) sa mearga frumusel la un ginecolog/urolog (pt barbati) si sa isi faca niste analize.
Reply With Quote