View Single Post
  #10  
Vechi 09.09.2009, 15:26:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu exact la ce parere se refera cel care intreaba.
Voi v-ati dat parerea lumeasca.
Este o problema delicata, dureroasa, o drama pentru parinti.
Sincera sa fiu nu inteleg partea in care spuneti ca mor femei din aceasta cauza, in ziua de azi, cand exista ecograf, CT si etc.
Si ma doare sa tot vad/citesc/ aud cum sunt invinovatiti mereu si mereu parintii (ca pacte, ca greseli, ca etc.).
Eu ma gandesc, fiindca alte sfaturi nu pot sa dau, la alta fata a intrebarii: parerea lui Dumnezeu si de ce se intampla.
Asta de ne dorim de fapt sa aflam toti cei in situatii din acestea dramatice. Toti ne intrebam de ce si venim aici sau la preot sa intrebam de ce vrea Dumnezeu asa, ca sa inteleg si noi, ce vrea de la noi de fapt.
Si nimeni nu stie raspunsul. Numai Dumnezeu stie.
In perioada asta ajut la lucrul la un caz social und un copil sufera din cauza parintilor si ma intreb de ce il au, de ce li s-a dat tocmai lor copil.
Si ca ei sunt multi care avorteaza, care ii maltrateaza, sa nu spun mai rau, care fac zeci de copii si traiesc cu ei in mizerie sau ii abandoneaza.
Si de ce unei familii bune, cuminti, nu le da nici unul, sau il ia inapoi la numai cateva saptamani, sau mai stiu eu?
Eu asta incerc sa inteleg si nu reusesc.
Mai multe nu ami spun, desi as avea.
M-am retras din forum dar astfel de subiecte nu ma lasa sa nu intervin.

Celui care a pus intrebarea si traieste acest necaz: va doresc multa putere ca sa treceti peste aceasta durere si speranta ca veti avea alti copii (desi stiu ca nu se pot inlocui). Sperati si luptati, nu abandonati. Mergeti si la medic sa aflati cauza. Poate trebuie un tratament hormonal ca sa tineti sarcina (adica sotia).
Rugati-va la Dumnezeu si la ce sfinti credeti voi. Mai mult nu se poate face.
Si daca nu va merge si nu va merge, va veti gandi si la alte solutii medicale, sau adoptie. Dar eu va doresc sa reusiti sa ii aveti pe ai vostri.
Reply With Quote