View Single Post
  #24  
Vechi 11.08.2015, 17:39:26
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

@ Mihnea Dragomir

"Fiindca exista un risc ca sa moara nebotezat. Nu ne place sa ne gandim ca un copil, si mai ales copilul nostru, ar putea muri"

R : Atunci ce se intampla cu restul copiilor din alte religii care nu se boteaza deoarece religia lor nu are un astfel de ritual ?
Dar mai importat decat asta, sa zicem ca un copil moare nebotezat... concluzia ar fi ca ajunge in iad pentru ca nu a fost botezat ? Ce poate fi in lumea asta mai pur decat in copil ?

2. Daca discutam despre principiul noncontradictiei sa stii ca biblia se contrazice in foarte multe locuri... Daca vrei , iti pot scrie o lista cu unele dintre ele... dar sa zicem ca sunt de acord cu tine pe acest punc.

3 . De ce se percep taxe pentru asa ceva ?

"Fiindca functionarea parohiei costa bani. Multi bani. O factura de gaz in luna de iarna poate depasi si 5 000 de lei. De unde credeti ca ar trebui sa vina acesti bani ? Cine ar trebui sa plateasca, daca nu cei care cer botezuri, casatorii, sfintiri de case, etc ?"

R : Anul trecut biserica ortodoxa a primit 109 mil de lei pentru intretinere si construire de lacase de cult. NU le ajung banii astia ? In acesti bani nu intra salariile preotilor... iar preotii de ce au salarii, nu le au pentru a face aceste ritualuri ?
Inteleg ca nu ajung banii pentru ca in aceasta tara sunt peste 17000 de biserici iar la ora actuala o biserica este terminata la fiecare 5 zile.
De ce nu fac altceva cu banii astia ? De exemplu sa ajute orfelinate, spitale, etc ?
Tie ti-se pare normal ?

"Dv nu platiti pentru iertarea pacatului primordial. Platiti pentru un serviciu. Cand mergeti cu copilul la doctor sa il vaccineze, nu platiti iertarea de tetanos a copilului, ci platiti un act medical. Daca nu ati plati, atunci cabinetul acela nu ar putea functiona. Acuma, in cazul cabinetelor, exista un sistem de asigurare ce va permite (teoretic) sa mergeti cu copilul la doctor fara sa bagati mana in buzunar. Dar, de platit, tot platiti sub alta forma."

R: Este o diferenta uriasa in comparatia pe care o faceti. Cand te duci la doctor si platesti pentru tetanos, in primul rand platesti vaccinul, nu si serviciile doctorului ( asta la un spital de stat ), iar in al doilea rand, copilul este ajutat intr-un mod concret.
Deci nu are legatura ....

" Suma e neobisnuita. Poate ca sotia nu vrea sa boteze copilul la parohia de care apartine, ci la o biserica mai de fite ? Asta se cheama o cheltuiala voluptara. E normal. Una e sa mergem la frizeria de la radacina blocului, alta e sa ne facem parul la Radisson Blue. Difera pretul. "

R : stau in sector 4, sotia a fost la bisericile din zona si a vorbit, de aceea va spun pretul asta, in cunostinta de cauza si nu a fost la biserici de fitze.

Am spus ca sunt Agnostic deoarece consider ca in momentul de fata nu am ajuns ( noi oamenii ) la un grad de inteligenta atat de ridicat incat sa se poata demonstra cu certitudine ca dumnezeu nu exista, dar in acelasi timp nu se poate demonstra nici ca exista . Tind spre ateism iar ateu nu inseamna sa fii impotriva divinitatii , ci doar sa crezi ca exista .


Am un link pentru dvs si pentru cine mai doreste sa petreaca 2 ore din viata foarte interesante si care ridica multe semne de intrebare. Nu are subtitrare in limba romana dar in momentul de fata cam oricine stie limba engleza .
Sper sa il vedeti si astept parerile dvs la ce am scris mai sus si in privinta link-ului.

https://www.youtube.com/watch?v=iMDyPTibU2A

Daca nu merge link-ul puteti gasi pe youtube : Does God Exist? John Lennox vs. Michael Shermer

Imi cer scuze ca raspund mai greu dar sunt destul de ocupat in ultimul timp...

Multumesc !

Last edited by Catalin30; 11.08.2015 at 17:45:07.
Reply With Quote