Subiect: despre botez
View Single Post
  #9  
Vechi 22.12.2008, 00:30:06
oaia-ratacita oaia-ratacita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2008
Mesaje: 2
Implicit

Nu ma opreste nimeni sa merg la Biserica sau sa cercetez mai mult. Insa, raman la ideea mea ca nu trebuiesc botezati copiii mici. Parintii aleg pentru copii ce scoala sau urmeze, dar nu ar trebui sa le impuna religia. Religia si crdinta este ceva foarte personal, in opinia mea inseamna relatia ta cu Dumezeu si asta nu ti-o poate si nici nu are nimeni dreptul sa o influenteze in vreun fel. Cand intrii intr-o religie trebuie sa fii pe deplin constient de alegerea facuta, pentru ca ea trebuie sa aibe o insemnatate mare. Astfel, daca toti ne-am boteza atunci cand suntem pe deplin maturi ca sa facem o alegere, nu cred ca vor mai exista de exemplu ortodocsi numai cu numele, vor fi crestini in adevaratul sens al cuvantului care se roaga, merg la Biserica, tin post, tocmai pentru ca ei au ales sa fie ortodocsi.
In continuare nu mi se pare normal ca nunta, botezul sau inmormantarea sa fie platite, sa ti se mai dea si chitanta pe deasupra.Cum vine asta ca eu platesc harul preotului? Cine stabileste cat har are un preot si cat costa harul lui? Astfel, absolut toti preotii au har??? Chiar toti? Ma indoiesc.
De exemplu am fost in toamna aceasta la un botez tinut de un preot cu adevarat extraordinar, slujba a tinut mai bine de o ora, a explicat toate etapele, a explicat de ce se baga copilul de 3 ori in apa si de ce s-au citit anumite pasaje, iar la sfarsit a daruit nasilor si parintilor cate o icoana si o carte de rugaciuni. La un alt botez la care am participat acum un an, toata ceremonia nu a durat mai mult de 20 de minute si nu m-a miscat absolut nimic la acel botez, totul executat mecanic..
Daca se dau bani Bisericii, pentru ca Bisericii ar trebui sa se dea bani, nu preotului, ar trebui sa se dea ca o donatie din partea enoriasilor, nu sa se plateasca o taxa. Daca eu ca cetatean al acestei tari platesc taxe si impozite, si din aceste taxe se platesc salariile preotilor, de ce sa mai si platesc un botez, o nunta? Da, sunt de acord ca preotii au salarii mici, insa parca se spunea ca nu cele lumesti si bogatia conteaza. Cu toate astea, am vazut preoti conducand masini de mii de euro...
In final imi sustin ideea ca nu ar trebui ceruta o taxa pentru botez/nunta etc, si crede-ma ca exista tineri foarte saraci care nu fac nunta la Biserica pentru ca nu au bani, nu pentru ca nu au bani de a merge la restaurant dupa.

P.S. nu e ca am citit Codul lui Da vinci, evangheliile acelea exista si cine stabileste ca sunt simple povesti, iar cele incluse in Biblie nu sunt povesti?
Reply With Quote