View Single Post
  #35  
Vechi 17.09.2009, 00:36:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Faceti prea mult caz din nimic. Nimeni nu crede in Harry Potter ori in ce scrie pe acolo. Da, o fi amuzant sa citesti, dar daca ai mai mult de 10-12 ani in nici un caz nu ai sa crezi ca ceva din ce scrie acolo este real.

Toti am citit tot felul de carti de aventuri care mai de care mai putin realiste. Sa nu mai vorbesc de "povestile nemuritoare" cu care eram indopati si ne indopam in copilarie. Sunt pline de fantezie, de ireal, de vraji, de vrajitoare bune si rele, cate si mai cate. In afara de a stimula imaginatia nu fac nimic rau. Ati citit Lampa lui Aladin? Ati citit Cenusareasa? Praslea cel Voinic? Motanul Incaltat? Alice in Tara Minunilor? Ati patit ceva daca le-ati citit?
Mie mi s-ar parea o copilarie foarte trista sa nu ti se dea sa citesti si chestii din astea fanteziste pe care de la o varsta nici nu le mai iei in seama...la fel si cu Harry Potter.

Spunea cineva ca Stapanul Inelelor e mult mai bun decat Harry Potter -- hai sa fim seriosi, ce absurditate. Aceeasi poveste fantezista. Auzi, "sa nu compari Stapanul Inelelor cu mizeria de HP!" Pai nu sunt vrajitori si vrazi in ambele? Nu prezinta ambele o lume care nu exista si nu poate sa existe?

La fel mi se pare ridicol sa spui ca din cauza lui Harry Potter a explodat in UK numarul de adepti wicca. Nu am auzit de chestia asta si nici nu pot sa verific, dar mi se pare absurda afirmatia. Oamenii care deodata se convertesc la eu stiu ce religie sau cult sunt aceea care nu aveau initial nici un fel de credinta...si iaca au gasit-o pe cea care le-a sarit in ochi cel mai tare.

Observator si Danette -- vorba adolescentului american -- chillax!
Reply With Quote