View Single Post
  #62  
Vechi 18.04.2016, 20:55:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.
Da' de unde! Nici poveste! Dajdia Cezarului e una, mita-i alta! Da', desigur, ai dreptul la parerea ta.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.

Oarecum nu poti sa iesi total din viata;insa sa stii ca nu cred ca pacatul este sa dai mita (ceruta), pacat este sa inseli oameni.
Cercul vicios al cererii si ofertei. Daca te oferi singur sa dai mita, evident, asta va genera cererea ei. Si invers. E un pacat prin contaminare

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
pacat este sa inseli oameni.
...si sa te zbati sa-ti mearga tie bine, sa faci invarteli in defavaorea altora, cand stii sigur ca altii vor avea de suferit din asta, ce e? Virtute?
...dar cand alimentezi lacomia de bani si de foloase necuvenite a cuiva, asta ce e? virtute?


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Iar asta cu platit pentru parohie nu e chiar atat de rea, sa nu platesti pentru preotie, simonia este ceva groaznic. O atentie pentru o parohie nu e un capat de lume :). O dau si eu pe glume, daca celalalt nu a dat Cezarului, si s-a incapatanat si nu a ascultat de Hristos, atunci singur si-a pecetluit soarta, tu ce zici?

Pacatul este cand facem rau cuiva, nu cred ca e vorba de pacat aici.

Citeste ce a avut de spus un mare ierarh pe tema coruptiei si mitei, si vezi dupa aceea daca-ti mai da mana sa afirmi ce-ai zis.

Mitropolitul Bartolomeu Anania, Despre coruptia spirituala, Editura Eikon