View Single Post
  #7  
Vechi 18.03.2015, 08:27:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Saracul Sf.Patrick ,nu stiu ce are dansul in comun cu betia insa in America sarbatoarea se cinteste musai cu betii mari.
Toata lumea se imbraca in verde ca cica daca nu ai ceva verde la tine vei fi piscat de aia care au...o aberatie!

Mie nu-mi place spiritul asta occidental al sarbatorii fatise cat si comformismul asta fervent,vai este Valentine's Day si trebuie sa port rosu si accesorii cu inima!
Iar de Craciun pot sa ies afara la cumparaturi,la dentist sau la restaurant cu o caciula rosie cu mot...caci vai cat sunt eu de excited de" sezonul sarbatorilor"!
Sunt entuziasmata dar si fara caciula si accesorii tampite facute in China.

Astea-s poate pt copii dar cand le poarta oameni in toata firea si batrani parca ti se face greata!
Mai ales ca astea sunt sarbatori religioase ,au de-a face cu spiritul nu cu purtatul caciulilor rosii ,a hainor verzi sau a decoratiilor cu oua si iepurasi...

Ce frumos era odata in Romania cand nu ajunsese moda cu valentines day,cu Halloween sau Patrick day...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote