Subiect: Responsa
View Single Post
  #1  
Vechi 02.09.2015, 21:04:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Responsa

Un topic dedicat raspunsurilor oficiale formulate de Congregatia pentru Doctrina Credintei (fostul Sfant Oficiu al Inchizitiei) la diverse intrebari formale adresate de episcopi, preoti, institutii sau laici in mod individual.

Nu o data am gasit aceste raspunsuri ca foarte utile: ele parca raspundeau unor intrebari pe care eu insumi mi le-am pus. In plus, sunt cum nu se poate mai oficiale: Congregatia este principalul sector al aparatului central al Bisericii care e insarcinat cu ortodoxia credintei, precum si cu orice implicatie a ei, indiferent de domeniu (in liturgica, in avizarea beatificarilor, ca sa dau doar doua exemple) Marele Inchizitor detine o pozitie eminenta in cadrul Bisericii, deciziile sale neputand fi rasturnate decat de Papa insusi. In prezent, functia este asigurata de cardinalul german Gerhard L. Muller, care a succedat altui cardinal german: Joseph A. Ratzinger.

Ca regula generala, raspunsurile Congregatiei au o minuta (de tip "afirmativ" sau "negativ") si o motivare, care cuprinde logica si baza doctrinara a raspunsului. Ele nu sunt publice, dar nu sunt nici secrete ecleziale: sunt adresate postulatorului si e la latitudinea lui de a le face sau nu publice. Totusi, unele raspunsuri la chestiuni care sunt de ordin mai general si ar putea interesa pe multi, sunt publicate in monitorul oficial.

La intrebarea formala adresata de episcopul de Cadiz: "poate un transsexual (barbat, dar nascut femeie) sa fie nas de botez ?", Sfantul Oficiu raspunde "negativ". Motivarea:

"Regarding this particular [issue], I inform you of the impossibility that it be admitted. The transsexual behavior itself reveals, in a public manner, an attitude that is opposed to the moral demand of resolving one's own problem of sexual identity according to the truth of one's own sex. Therefore, it is evident that this person does not possess the requisite of leading a life according to the faith and to the position of godfather (CIC [Code of Canon Law] Can 874 §3), not being able, therefore, of being admitted to the position either of godmother or of godfather. Discrimination is not to be seen in this, but only a recognition of an objective lack of the requisites that by their own nature are necessary to take over the ecclesial responsibility of being a godparent."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote