View Single Post
  #3  
Vechi 17.07.2008, 08:11:40
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de mirelat
:) Jane draga, e fortata rau de tot comparatia asta intre starea omului si conceptul de serie matematica, dar treaca de la noi, ca te-ai straduit.
Pai in ceea ce priveste comparatiile intre Dumnezeu si om,intre felul in care cunoaste Dumnzeu si felul in care cunoaste omul,este foarte greu sa faci o asemanare.Pentru mine insa,sincer ,a fost o revelatie,cand,invatanad matematica,am descoperit concepete care arata o dezvaoltare infinita chiar in sanul firii,mai mult,aceasta dezvoltare poate fii apreciata chiar de om.Invatm in pararel dogmatica,si ajunsesem la controversata problema a faptului ca Dumnezeu cuoaste totul,dar nu stabileste dinainte nimic,ci lasa libertaea omul sa merga pe ce cale vrea,mai mult,omul trage si natura dupa el pe aceasta cale.Acolo erau multe argumente,din Revelatie,argumente logice,insa pe mine cel mai mult,rational vorbind,m-au convins legile matematicii,atat cat am inteles eu,m-au convins ca se poate acest lucru,adica sa stii dinainte cum poate evolua ceva,dupa o anumita lege tot de tine stabilita.
Reply With Quote