Subiect: lucruri aiurea
View Single Post
  #18  
Vechi 09.09.2006, 14:17:11
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
stimate domn, crede-ma ca nu am ce sa marturisesc: sunt un om obisnuit cu serviciu si datorii la banca :D. nu ies in evidenta prin nimic, nu fur, nu omor, nu insel, ma scol dimineata, ma duc la serviciu, maninc, dorm, ma uit la televizor, ascult muzica, stau pe net, vorbesc cu oamenii, ies in oras, ma duc in concediu, vorbesc la telefon, ud florile, fac curat, repar una alta, ma joc etc. ce sa marturisesc?

dupa aia, poate nu stiai, dar pentru impartasire trebuie sa tii post... eu sunt un tip cam inalt si destul de solid, asa ca... nu prea tine treaba cu postul... ce sa fac, sa ma duc acolo si sa mint preotul, spunind ca am postit? ar fi deja un pacat... nu vreau sa il fac...

cam asta e...

voi va rezumati la respectarea stricta a dogmei, care pe mine nu ma intereseaza prea mult.
Nu ai ce sa marturisesti??? Probabil ca ai o parere exagerat de buna despre persoana ta. Nu ti se pare ca suna a trufie?
Nu exista om care sa fi trait si doar o zi si sa fie fara de pacat!

Dupa aia, ce legatura are postul cu faptul ca esti "cam inalt si destul de solid"? Tii un anumit regim alimentar si nu poti sa renunti la el? Pai atunci inseamna ca ai grija mai mult de aspectul exterior decat de sufletul tau.

Ne rezumam la respectarea stricta a dogmei? Foarte bine! Asa si trebuie. Nu te intereseaza aceste reguli, nu le poti "pazi", cum zice Domnul Iisus? Ce-ar fi ca nici pe El sa nu-L mai intereseze de tine?
"1. Eu sunt vita cea adevarata si Tatal Meu este lucratorul.
2. Orice mladita care nu aduce roada intru Mine, El o taie; si orice mladita care aduce roada, El o curateste, ca mai multa roada sa aduca." (Ioan 15-1,2)

Reply With Quote