Subiect: catolicismul
View Single Post
  #7  
Vechi 11.09.2006, 23:10:20
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Imi cer iertare daca am suparat pe cineva, nu am avut acest gand. Speram sa gasesc in acest forum pe acei oameni care imi lipsesc, curati, blanzi, intelepti cu care sa discut despre comoara inepuizabila a ortodoxiei, cu scopul de a ne intari unii pe altii in dreapta credinta.
Dumnezeu sa iti lumineze mintea si sa-ti incalzeasca inima, Clausemi...
Raspund cu durere in inima la cererile tale, cu promisiunea de a nu te mai deranja altadata:
Sfinti parinti care descopera erezia catolicismului: Sf.Teodosie de la Pecerska, Sf.Grigorie Palama, Sf.Ierarh Simeon al Tesalonicului, Sf.Ierarh Fotie cel Mare, Sf. Gherman Patriarhul Constantinopolului, Sf.Marcu Mitropolitul Efesului, Sf.Maxim Grecul, Sf.Sfintit Cosma Etolianul, Sf. Paisie de la Neamţ, Sf.Nicodim Aghioritul, Sf.Ignatie Briancianinov, Sf. Ambrozie de la Optina, Sf.Teofan Zavoratul, Sf.Ioan de Kronstadt, Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Iustin Popovici, Cuv. Serafim Rose, Cuv. Paisie Aghioritul.
Daca inima ta arde in cautarea Adevarului, ai putea sa-i cercetezi pe P.Arsenie Papacioc, P.Iustin Parvu, P.Adrian Fagetean ori P.Rafail Noica...cat timp mai sunt in viata.
Diferente dogmatice: Filioque, imaculata conceptie, purgatoriul, nu au proscomidie, folosirea azimelor,infaibilitatea si suprematia papala, substantialitatea, preotii necasatoriti, indulgentele papale, mirungerea...
De acord cu tine ca aceste diferente dogmatice nu pot fi trecute cu vederea, pentru ca nu au legatura cu ceea ce inseamna crestinismul, ma refer la cel original, cand nu erau impartite Bisericile.
Atitudinea ar trebui sa fie una construnctiva in discutii, sa fie pozitiva, cel putin asa cred eu, nu pot vorbi in numele tuturor.
Decat sa aratam cu degetul la altii mai bine am ramane "in familie" si cu discutiile, peste tot se intampla lucruri ce nu ar trebui, dar de ce sa ne facem inima rea cu acestea?
Sunt problemele lor, nu vad cum am putea noi sa le schimbam, decat ei o pot face.
Ai zis foarte bine: "sa discut despre comoara inepuizabila a ortodoxiei", deci hai sa vorbim despre ea, dar fara sa facem referire la altii, sau comparatii.
Reply With Quote