View Single Post
  #17  
Vechi 11.06.2021, 21:37:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles, e partea buna din acel sistem, dar cu ce pret? Tot lumea nu putea sa faca cam orice, restrictii peste restrictii, si au suferit multi destui. Ceausescu avea ce avea cu BOR, daca era atat de patriot de ce nu lasa bisericile in pace? si pe Arsenie Boca ce tot avea cu el? La faza cu parintele Arsenie Boca, Ceausescu e considerat tortionar/persecutor crestin ca cei din lumea antica (nu stiu daca sunt alte informatii daca se mai lua si de alte biserici/preoti).
Păi și acum ai restricții, nu te poți stabili în Statele Unite decât dacă te căsătorești cu cineva acolo sau dacă ai niște performanțe deosebite în inventică, științe, sport, afaceri, care atrag atenția și îți fac ei o invitație.

Nu știu care e treaba cu Arsenie Boca și pe vremea regilor s-au demolat Biserici când s-a făcut sistematizarea Bucureștiului, o academie militară dacă nu mă înșel e construită pe locul unei Biserici, Ceaușescu avea acceptul Patriarhului din acea vreme pentru demolări, dar a greșit că nu le-a strămutat pe toate pe șine în alte locații.

Nu cred că era un regim ideal pentru că s-a folosit cultul personalității, dar măcar nu erau boschetari, erau mai puține destrămări de familii, oamenii știau să meșterească foarte multe lucruri la bancul de lucru, nu erau două mâini stângi ca acum, era un fond de carte și biblioteci și la sate, iar oamenii citeau, cam tot potențialul României cel agricol, cel piscicol, confecțiile toate erau puse la punct și făcute să scoată maximul pentru că așa s-a plătit datoria externă.

Eu prefer un conducător excentric de tipul Trump cu toate defectele lui, dar care e cu clasa mijlocie decât niște umflați cu pompa propagandei care sunt și ineficienți în administrație și mult supracotați.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ca sa nu mai zic in ce conditii traiau orfanii atunci, am vazut documentare la TV, copii orfani vai de mama lor, traiau in mizerii, erau agresati...cand veneau americanii li se faceau mila de ei, si i-au luat cu ei prin 1990-1991.
Acel documentar era dintr-un orfelinat cu copii cu deficiențe psihice și/sau fizice, pe care nu-i voia nimeni din păcate, românii nici nu i-au adoptat dar mimau ipocrit grija pentru ei după ce subiectul a devenit internațional.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Este Experimentul de la Pitesti 1949-1951 , "Securitatea urmărea transformarea în “epave umane” a studenților care nu doreau să colaboreze cu regimul comunist.
Ceaușescu a venit la putere prin anii 60, a fost decret de eliberare al deținuților politici în 1964, deci supraviețuitorii au fost grațiați, altfel le putrezeau oasele prin temnițe.

Inițial Ceaușescu a adoptat o politică de îndepărtare de URSS, un mic dezgheț nu a boicotat jocurile olimpice din Statele Unite, a lăsat niște mici privatizări, ulterior a greșit că preluat cultul personalității și n-a știut când să se retragă.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ceausescu ar fi fost un conducator MAI BUN, daca o lasa mai moale cu restrictiile comuniste, dure, cu pedepsele si altele asupra populatiei (mancare-infometarea, electricitate, caldura, libertatea de a pleca in strainatate usor: vacante/munca, salarii mai mari ca sa isi permita fiecare o masina mai usor, orfelinatele, inchisori, biserica etc...).
S-a făcut economie pentru plata datoriei externe, bunurile esențiale mergeau la comerț exterior, în 89 s-au achitat datoriile și dacă se continua pe o linie cu economie planificată se puteau face progrese, dacă nu veneau cretinii de feseniști care au prăduit tot.

Comuniștii au amenajat majoritatea stațiunilor de pe litoral și din alte locuri Valea Prahovei, Băile Felix, Lacul Roșu atunci aveai concedii iarnă/vară în țară, măcar îți știai țara bine.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Si faptul aiurea ca erai fortat sa zambesti la parade, si ca daca ziceai ceva impotriva sistemului comunist, serviciile erau cu ochii pe tine sa iti faca rau.
Oamenii mergeau la defilări să se mai înâlnească cu tovarășii de pahar, să mai meargă la un mic după, să mai întâlnească o fată frumoasă, era un eveniment social.

Acuma când sunt duși tineri cu baloane USR și pancarte - fără hoție ajungem departe, toți pe contributivitate, revoluția bunei guvernări, vot Fritz, vot Clotilde, Biden for president, Ocasio Cortez superwoman e mai bine ?

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
P.S: Palpatine (ce ziceam mai sus) => cam asa il vad pe antihrist ca se manifesta (fata lui adevarata) cand va lansa regimul totalitar/dictatura pe planeta noastra cand vor ramane cateva tari (si se ia de crestini care nu i se alatura si ii face inamici, chipurile "il ranesc" pe antihrist): https://youtu.be/hS57I6swXcc (si cum se face trecerea de la libertate-democratie-republica catre imperialism-dictatura-communism-totalitarism etc etc https://youtu.be/DgxZr6LLS34)
Ceaușescu a fost executat și de ruși și de Occident, deci tot sistemul global s-a unit împotriva lui pentru că deranja prin bățoșenia lui, deci dacă e să fac o paralelă sistemul global va pedepsi liderii de state și țările care nu sunt obediente planului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.06.2021 at 23:59:38.
Reply With Quote