Subiect: Parintele Cleopa
View Single Post
  #8  
Vechi 25.10.2009, 22:52:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu as vrea sa va citez cateva randuri din primul volum din "Ne vorbeste parintele Cleopa", pe care l-am cumparat de la Patriarhie ieri, dupa ce mi-am adus aminte de o persoana care mi-a transmis gandul cel bun . Imi imaginez eu ca mai toti forumistii l-ati citit, dar nu strica deloc sa ne reamintim si sa implinim:

"Ferice de omul care se teme de Dumnezeu, ca acela este adevarat om intelept si acela va avea fericire si in veacul de acum si in cel viitor.
Cine se teme de Dumnezeu nu-i place sa ia venitul celuilalt. Cine se teme de Dumnezeu nu se duce la femeia altuia. Cine se teme de Dumnezeu si cu sotia lui traieste in curatie, dupa randuiala Bisericii. Cine se teme de Dumnezeu nu face avorturi, nu-i betiv, tutungiu, nu-i ravnitor de avere straina, nu-i nesupus, asculta de stapanirea statului, cinsteste stapanirea....
cine se teme de Dumnezeu nu doarme in timpul Sf. Liturghii. Cine se teme de Dumnezeu nu lasa copiii sa creasca in faradelegi, ci ii cearta si ii indreapta, ii invata sa se inchine lui Dumnezeu, sa posteasca, sa mearga la biserica si sa duca viata curata in familie. Cine se teme de Dumnezeu nu pierde vremea in desert. Ori lucreaza, ori se roaga lui Dumnezeu, ori citeste Sfintele Scripturi, ori cugeta la judecata viitoare...
Cine se teme de Dumnezeu iubeste pe tot omul si ajuta pe tot omul cu dragoste, cand este in necazuri. Cine se teme de Dumnezeu nu cruta averea sa pentru a o da saracilor.cine se teme de Dumnezeu are mare grija, sa nu greseasca cu fapta, cu cuvantul sau cu gandul in fata lui Dumnezeu...
Frica de Dumnezeu nu te lasa sa injuri, sa te razbuni pe cineva, sa vorbesti de rau, sa minti, sa te mandresti, sa razi sau sa osandesti pe altul. frica de Dumnezeu nu te lasa sa fii iubitor de aratare, sa ai slava desarta, viclenie in tine. frica de Dumnezeu te pazeste de uitare, de nestiinta, de trandavie... frica lui Dumnezeu este cea care te pazeste sa fii sfant si cu trupul, si cu sufletul!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote