Subiect: ce este moartea?
View Single Post
  #12  
Vechi 27.03.2007, 20:28:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de johny
Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu stiu ce sa zic, mie mi se pare ceva suspect aceasta "rapire la cer", inca nu-mi este clar ce o sa se intimple in vremurile cele de pe urma. Si chiar daca ar avea loc aceasta rapire, eu cred ca nu oricine o sa aibe parte de ea, ci mai degraba sfintii contemorani apocalipsei vor fi vrednici de o asa inatlare la cer, iara nu orice pacatos. Dar daca chiar si in ziua de azi cei care traiesc in pustie(daca mai sunt astfel de oameni) sunt rapiti in taina iar noi nu stim>? nu v-ati gandit niciodata la asta?
... eu cred ce zice Scriptura

"ci mai degraba sfintii contemorani apocalipsei vor fi vrednici de o asa inatlare la cer,"
personal cred ca sfintii sunt toti aceia care au avut parte de nasterea de sus, cauzata de evanghelia Domnului Cristos.
samanta din samanta Lui.
Acatistele si rugaciunile ne avertizeaza despre nimicimea noastra, precum toate aici sint trecatoare. Nici bogatia dupa care alearga multi, nici tineretea , nici prieteni si toate cele de aici nu sint vesnice in asta lume, ci ele degraba vor trece. Moartea este pina la urma "starea noastra de veghe " la ce va fi. Este mai putin important de a da o definitie a morti, ci de a vedea cum ne va gasi ea , in ce pacate, in ce faradelegi fata de Cel care ne-a creat, fata de DUMNEZEU. Moartea , ca stare de veghe a noastra prin raportarea fata de pacat si iertarea noastra prin marturisire si pocainta mi se par mult mai importante decit frica, teama de tema morti in sine. Nu de moartea in sine trebuie sa ne temem, ci de felul in care ne vom afla in clipa ultima, adica spovediti si impartasiti. Tema morti , pe noi crestini, nu teama, ne obliga in toate planuril existentei noastre trecatoare din asta lume , pentru trecerea in vesnicie. Moartea este pina la urma urmei, podul dintre existenta de aici si vesnicie, vesnicie ce cu totii o dorim de-a dreapta Tatalui.
Reply With Quote