View Single Post
  #151  
Vechi 06.04.2024, 10:17:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

@Iorest: Parabola mea nu are pretenția de a reflecta întreaga realitate. Este o simplificare cu scopul de a merge la esență, la principii.

Argumentația ta împotriva Ucrainei este departe de a fi infailibilă, fiind foarte partizană. N-am timp de o polemică amplă, am observat că deții informații vaste la subiect, însă argumentația nu este solidă, erorile de judecată nu sunt greu de identificat. Spre exemplu, luând doar câteva dintre ultimele tale afirmații:

1) Nu-i vorba despre Zelenski (a cărui avere este măcar transparentă și justificată), ci despre ucraineni - ei sunt cei care doresc o viață mai bună, iar pentru libertatea lor de a alege își dau viața. Sigur că nu toți gândesc așa, însă dacă ar lupta doar de frica legii marțiale, n-ar fi rezistat atâta vreme. Se vede că-și doresc foarte mult victoria/ libertatea.

2) Când ucrainenii i-au ajutat pe ruși în Transnistria, nu cumva regimul politic era unul filorus, respectiv cel pe care l-au schimbat ucrainenii la Maidan?

3) Despre otrăvirea legumelor de către agricultorii români ce părere ai?

4) Persecutarea minorităților s-a întâmplat peste tot în lume, inclusiv noi procedând așa în istorie. Numai legile UE ne împiedică să o mai facem.

@RappY: Simplificarea servește clarității, iar o parabolă este bună dacă reușește să rezume esența unor fapte pe care vrea să le reflecte. N-am pretenția că a mea este foarte reușită, cu siguranță este criticabilă. Dar scopul ei a fost nu să-mi exprim eu modul în care înțeleg principiile creștine - am făcut-o de mai multe ori -, ci ca să le aflu pe ale voastre.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote