View Single Post
  #106  
Vechi 25.12.2011, 14:24:38
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Discuția era despre ateism. Hitler nu era ateu, nici creștin; ideile religioase pe care le-a profesat țin mai mult de păgânism (Thule etc.)
Hitler a facut des referinte la propriul catolicism. Lasand asta la o parte, nu era ateu. Macar atata lucru stim. Si am mentionat asta pentru ca de multe ori, cand a vorba de "crimele ateismului", Hitler e mentionat si el, la pachet.

Citat:
Ateismul înseamnă înlocuirea dogmei religioase, care este perfect rațională, cu dogma perfect irațională a inexistenței divinității.
Ateismul nu are dogma. Ateismul inseamna lipsa credintei in zei. Ateii sunt oameni cat se poate de diferiti, dar da, sunt uniti (intr-o oarecare masura) de abordarea rationala, logica si stiintifica a realitatii.

Dogma religioasa e perfect rationala? Serios? Si atunci, daca e atat de rationala, de ce numai crestinismul s-a rupt in vreo 30.000 de bisericute si secte? De ce, daca dogma religioasa e atat de rationala, exista atatea religii pe Pamant?

Ratiunea si logica ofera un limbaj comun, lucru pe care religia nu il face. Singurul mod in care se poate spune ca dogma religioasa e rationala e printr-o redefinire a sensului cuvantului "rational".

Citat:
În esență, este vorba despre ideea utopică și idioată în același timp că omul, ca individ, și societatea, sunt perfectibile.
Si nu sunt? Nu e evident ca societatea in care traim acum e mai non-violenta si mai echitabila decat cea de acum 500 sau o mie de ani? Ce e neclar aici?

Citat:
Toate regimurile politice care s-au fundamentat pe ateism (adică cele comuniste) au plecat de la această idee, consecință directă și inevitabilă a negării existenței divinității, și au încercat să o pună în practică.

Rezultatul ? Masacru.
Sa spui ca ateismul e cel care a ucis in comunism arata o abordare simplista, de om care vrea raspunsurile in alb si negru.

Am dat un link catre political religion pe wikipedia, nu am ce sa mai adaug. Daca l-ati fi citit, ati fi aflat ca ateismul, de unul singur, nu se transforma in asa ceva.

Citat:
Ateismul este el însăși o religie.
Nu, nu este.

Citat:
Există religia ateismului științific, în care știința este ridicată la rang de dumnezeu; știința rezolvă tot (religie din care faceți parte).
Nimeni nu sustine ca stiinta rezolva totul. Eu spun doar ca abordarea stiintifica e cea care ne ofera cele mai mari sanse sa obtinem raspunsuri corecte, clare si verificabile. Si face asta, cu succes, de cateva sute de ani. Atata tot.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote