View Single Post
  #145  
Vechi 20.02.2014, 10:46:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da?Despre asta vorbim...si atunci poate sa imi explice si mie cineva cum o persoana diagnosticata cu tulburare bipolara este mentinuta in viata monahala,in pofida avertismentelor parintilor si incercarii de a explica staretei situatia,pe baza unor acte medicale,iar parintii trimisi la plimbare sub amenintarea ca daca mai insista s-ar putea sa nu isi mai vada copilul?Repet:caz real,atat pe fata,cat si pe parinti ii cunosc.
Dumnezeu nu lucreaza doar prin prelati BOR,lucreaza si prin medici,psihologi si alte tipuri de oameni care s-au pus in slujba ajutorarii aproapelui,ca doar de aceea daca cineva isi rupe mana nu alearga la duhovnic sa i-o vindece,ci merge la medic si da si bani daca este necesar,asa este?.Fiecare cu rostul sau si dovada ca mintile luminate din cler au inteles aspectul acesta sunt tocmai cerintele prezente in regulamentul pentru organizarea vietii monahale si functionarea administrativa si disciplinara a manastirilor si care se regasesc in pasajele pe care le-am subliniat.
Tulburarea bipolara nu e un caz atat de grava incat sa-i afecteze discernamantul.
Si cu schizofrenie (nu stiu daca ai vazut vreodata un schizofrenic in perioada de criza) se poate trai normal, chiar avea o familie, etc.

Pe scurt si ma repet pentru mai buna intelegere, "bipolaru'" poate sa ia o decizie vizavi de ce e mai bine pentru viata lor.

Si chiar daca n-ar fi asa, ar fi un alt caz mult mai grav, ce facem, ne certam cine stie ce e mai bine pentru el, duhovnicul sau parintii?

Nu cred ca vei gasi un caz in care cineva atat de bolnav psihic incat sa nu mai aiba discernamant, va fi acceptat intr-o manastire dar parintii il vor vrea acasa.


Da, ar fi o problema daca ar fi luat intr-o manastire unde i s-ar refuza tratamentul medical si in schimb ar fi legat si tratat cu exorcisme pana moare.

Nu stiu daca ai observat, dar astia care fac asa mare tragedie din faptul ca le-a plecat copilul la manastire nu au mai mult de 1 poate cel mult 2 dar nici atat.
Sa zicem ca nu pleca la manastire, il calca o masina, ce faceau? Se luau de piept cu Dumnezeu, asa cum se iau cu Biserica?

Iote ce zice un parinte (audio)

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/sfa...-proprii-copii
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.02.2014 at 10:57:06.
Reply With Quote