View Single Post
  #1448  
Vechi 19.02.2019, 00:35:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De fapt, exista evolutionism teist. Dovada e faptul ca foarte numerosi sunt cei care se reclama a fi evolutionisti teisti. Nu e de loc absurd, fiindca putem foarte usor sa ne imaginam ca speciatia are o cauza eficienta: evolutia, precum si o cauza prima: Marele Arhitect sau cum vor ei sa-i spuna.

Ceea ce nu exista este evolutionismul crestin. Bibila este incompatibila cu evolutionismul, cel putin in ceea ce priveste geneza omului. Fie crezi ca omul a fost plamadit de Dumnezeu din materie informa, fie crezi ca a aparut dintr-un stramos om-animal, pe care (ce ghinion!) evolutionismul nu l-a descoperit inca. Pur si simplu nu poti sustine ca omul a provenit dintr-un maimutoid si sa mai sustii, in acelasi timp, ca iei Biblia in serios.

Problema adevarata nu este, insa, aceea ca evolutionismul e incompatibil cu Biblia: acest lucru e prea evident ca sa fie subiect de dezbatere, ci ca e incompatibil cu genetica. Se poate sa fi studiat genetica si sa fii, in acelasi timp evolutionst ? Se poate numai daca aplici riguros acea lege a lui Murphy care spune ca un experiment este reusit atunci cand, pentru justificarea teoriei, trebuie omise cel mult jumatate din observatii...

@bluester: Desigur. Ar mai trebui sa stiu raspunsurile. Nu am evoluat atat de mult incat sa le stiu pe toate. Dar sa ma vedeti peste cateva milarde de ani!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.02.2019 at 00:39:28.
Reply With Quote